НБУ роз'яснив, коли страховка за кредитом є обов‘язковою
Скарги громадян до Національного банку свідчать, що працівники банків зловживають правами клієнтів, нав’язуючи зокрема «обов’язкову» страховку.
Нацбанк надав роз'яснення, коли страховка є обов‘язковою під час оформлення кредиту чи відкритті рахунку.
Страхування є обов’язковим для іпотеки
Якщо ви берете кредит на житло, вам потрібно буде застрахувати квартиру чи будинок, які є предметом іпотеки. Це вимога статті 7 закону «Про страхування» та статті 8 закону «Про іпотеку».
Водночас обов’язок банку – дати клієнту можливість обрати страховика з переліку компаній, з якими співпрацює фінансова установа. Якщо банк стверджує, що є можливість оформити страховку лише в одній конкретній компанії, – це порушення (стаття 20 закону «Про споживче кредитування»).
У разі оформлення автокредиту є декілька нюансів
По-перше, кожен водій зобов’язаний мати поліс страхування цивільно-правової відповідальності власників транспортних засобів ( «автоцивілку»). Законодавство не вимагає від банку оформлювати такий поліс під час видачі кредиту, але банки зазвичай включають його оформлення до пакета послуг.
Проте фінустанова має надати клієнту можливість обрати страховика з переліку акредитованих компаній (вимога статті 20 закону «Про споживче кредитування»).
По-друге, банк може запропонувати клієнту застрахувати предмет застави – тобто автомобіль. Така страховка називається КАСКО. Вона не є обов’язковою, але може бути корисною як для клієнта, так і для банку. Адже зменшить ризики у випадку пошкодження авто, яке знаходиться в заставі.
Страхування не є обов’язковим, якщо ви берете споживчий кредит (не автокредит чи іпотеку), відкриваєте рахунок, робите переказ коштів чи обмінюєте валюту.
Серед звернень до Національного банку є випадки уведення клієнтів в оману. Наприклад, працівник фінустанови запевняє, що під час отримання споживчого кредиту потрібно обов’язково оформити страхування життя, а під час оформлення грошового переказу – купити страховку від нещасного випадку.
«Якщо банк стверджує, що не може видати споживчий кредит без страхування життя, – це порушення. Якщо банк стверджує, що не може обміняти валюту чи переказати кошти без страховки від нещасних випадків, – це порушення. Якщо клієнту продають втридорога страховку «своєї» страхової – це порушення», - зазначає НБУ.
Банку заборонено вимагати від клієнта придбання товарів чи послуг, як обов’язкової умови надання банківських послуг. Це норма статті 55 закону «Про банки і банківську діяльність».
«Якщо працівники банку порушують ваші права, потрібно скаржитися. Спершу до самого банку, а потім до Національного банку. Це допоможе встановити системність таких порушень з боку конкретних установ та дасть змогу НБУ як регулятору вплинути на порушників та унеможливити таку практику в майбутньому», - вчергове підкреслює Нацбанк.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини