НБУ скасував ліміт карткових переказів, оскільки банки самостійно обмежують платежі українців

НБУ скасував ліміт карткових переказів, оскільки банки самостійно обмежують платежі українців

Національний банк вирішив не продовжувати дію регуляторних обмежень у розмірі 150 тис. грн на місяць для вихідних переказів P2P за всіма рахунками клієнтів – фізичних осіб, відкритими в одному банку, на рахунки інших фізичних осіб.

Відповідне обмеження було запроваджено з 1 жовтня 2024 року на пів року і термін його дії зараз завершився. Ще в лютому НБУ обіцяв не продовжувати своє рішення.

Рішення НБУ не ухвалювати продовження заборони обумовлено тим, що банки самостійно ввели проти своїх клієнтів ще більші обмеження.

У грудні 2024 року банки за координації банківських асоціацій підписали Меморандум про забезпечення прозорості функціонування ринку платіжних послуг.

Якщо обмеження НБУ стосувалися виключно переказів по номеру картки, то банки з 1 лютого 2025 року поширили ці обмеження на IBAN-перекази, зробивши неможливим обхід лімітів. Ці обмеження добровільно взяли на себе усі великі банки.

Для так званих ризикових клієнтів банки встановили ліміт у 50 тис. грн. Для переказів на більші суми потрібно надати банкам офіційну довідку про відповідні доходи.

Банки з 1 червня обіцяють скоротити верхній ліміт переказів з усіх карток і рахунків протягом місяця зі 150 тис. грн до 100 тис. грн.

Нацбанк повідомив, що за час дії регуляторних обмежень:

  • був ухвалений та почав діяти закон від 08.10.2024 № 3994-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення функцій Національного банку України з державного регулювання ринків фінансових послуг” на основі законопроєкту № 11043, яким передбачене збільшення суми штрафів до порушників платіжного законодавства;
  • був розроблений та підписаний за координації банківських асоціацій Меморандум про забезпечення прозорості функціонування ринку платіжних послуг, до якого приєдналася абсолютна більшість банків, які обслуговують роздрібних клієнтів, та надавачі платіжних послуг, які мають ліцензію на ведення розрахункових рахунків роздрібних клієнтів;
  • банки та небанківські надавачі платіжних послуг продовжують поліпшувати роботу систем моніторингу платіжних операцій відповідно до вимог і рекомендацій НБУ;
  • з боку правоохоронних органів ведеться активна робота щодо виявлення та припинення злочинних схем. Бюро економічної безпеки нещодавно викрило мережу, яка нараховувала понад 4 тисячі осіб-дропів;
  • НБУ напрацював концепцію реєстру осіб, що потребують посиленого контролю платіжних операцій. Пропозиція буде надіслана відповідному комітету Верховної Ради України для подальшого розгляду у квітні.

Короткострокова тенденція до стрімкого зростання кількості відкритих платіжних карток, яка фіксувалася у вересні-жовтні 2024-го, також припинилася. Організатор дроп-схем повідомили, що дії НБУ лише покращили їх бізнес.

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitterFacebook

Долучайтесь