
США підвищили мита на товари майже всіх країн: для України – на 10%
Президент США Дональд Трамп оголосив надзвичайний стан у американській економіці: це юридичний виверт, щоб надати собі широкі повноваження встановлювати тарифи. Мінімальний додатковий тариф запроваджений на рівні 10%, наприклад для України.
Але якщо країна має суттєвий профіцит у торгівлі з США, вона отримала більші додаткові мита, наприклад для Китаю вони зросли з 20% до 54%. Для ЄС встановлені додаткові мита у 20% і вже о 6 ранку ЄС оголосить про контрзаходи.
росію, білорусь та північну корею в Білому Домі забули додати до переліку країн, проти яких США ведуть торгову війну. А також Кубу, Сомалі, Буркіна-Фасо.
Трамп заявив, що іноземні країни погано поводяться зі Сполученими Штатами, продаючи американцям свої товари, але встановлюючи торговельні бар'єри для продукції американського виробництва, що робить її неконкурентоспроможною.
Чи дійсно у США проблема в торгівлі
Торговельний дефіцит США у 2024 році досяг рекордних $1,2 трлн, що означає, що країна імпортувала товарів на цю суму більше, ніж експортувала.
Проте економісти зазначають, що цей показник не відображає всієї картини економічної взаємодії США зі світом. Наприклад, США мають профіцит у сфері послуг, оскільки весь світ користується Google чи американськими хмарними сервісами. В 2024 році експорт послуг склав $1,1 трлн – це найвищий показник в історії.
Крім того, торговий дефіцит компенсується експортом капіталу та фінансовими операціями, за якими США мають профіцит. Ці операції включають купівлю іноземних активів і списання міжнародних боргів.
Які тарифи запроваджені
Базовий тариф: 10% на всі товари з усіх країн, за винятком тих, які відповідають угоді про вільну торгівлю USMCA із Мексикою та Канадою і вже отримали мито у 25%. Американські імпортери почнуть сплачувати цей тариф з суботи, 5 квітня, о 12:01 за східним часом. Серед цих країн Велика Британія – 10%, Бразилія – 10%, Україна – 10%.
Взаємні тарифи: близько 60 країн будуть обкладатися тарифами, еквівалентними половині ставки, яку вони начебто застосовують до американських товарів. Але більшість цих показників виглядають таким же фейком Трампа, як і «$350 млрд допомоги США для України».
Ці тарифи набудуть чинності 9 квітня о 12:01 за східним часом.
Наприклад, додаткові тарифи проти ЄС становлять 20%, Китаю – 34%, В'єтнаму – 46%, Тайваню – 32%, Японії, – 24%, Індії – 26%, Південної Кореї – 25%, Таїланду – 36%, Швейцарії – 31%, Камбоджі – 49%, Ізраїлю – 17%.
Крім того, з 2 травня сумарне 54% антикитайське мито поширюватиметься й на посилки вартістю до $800, що надходять до США із Китаю та Гонконгу, які раніше були звільнені від мит завдяки «de minimis» виключенню. Американці, які отримають посилки з AliExpress чи Temu, мають доплатити 54% їх вартості.
росії в переліку нових мит США немає, як і білорусі та північної кореї.
Мита на автомобілі: 25% мито на всі іноземні автомобілі з опівночі за східним часом США та 10% на імпорті запасні частини для автомобілів.
Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн о 06:00 за київським часом виступить із заявою щодо введення Трампом 20% мит на імпорт товарів з ЄС.
Як відреагував фондовий ринок
Трамп оголосив про свої тарифи після закриття ринку, тому основні індекси протягом дня зросли на 0,56-0,87%.
Після оголошення Трампа ф'ючерси на індекс Dow Jones впали на 2,56%, S&P 500 – на 3,79%, Nasdaq 100 – на 4,61%.
Золото як безпечний актив
На фоні економічної та політичної невизначеності ціни на золото зросли. Ф'ючерсний контракт на золото ненадовго перевищив $3200 за тройську унцію – рекордний рівень. Загалом золото подорожчало більш ніж на 20% за рік, демонструючи найкращий квартал з 1986 року.
Запровадження тарифів може мати значні наслідки для світової торгівлі, а також для американської економіки, враховуючи, що ринки відреагували різким падінням.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
Схожі матеріали (за тегом)





ТОП-новини