Суд вважає, що ФОП-найманий працівник не має сплачувати зайвий ЄСВ

Суд вважає, що ФОП-найманий працівник не має сплачувати зайвий ЄСВ

Якщо фізична особа - підприємець не веде діяльність і не отримує від неї доходу, але в той же період є найманим працівником, то вона не повинна сплачувати єдиний соціальний внесок.

Про це йдеться у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 4 грудня 2019 р. у справі №440/2149/19.

Зазначається, що у цій справі ФОП звернулася з позовом до податкового органу про скасування податкової вимоги про сплату боргу (недоїмки). Судами встановлено, що позивач як ФОП перебувала на обліку в податковому органі. Водночас вона не нарахувала та не сплатила у встановлений строк ЄСВ у розмірі мінімального страхового внеску.

Верховний суд з посиланням на закон про ЄСВ зазначає, що з урахуванням особливостей форми діяльності осіб, що зареєстровані як ФОП, проте фактично не здійснюють та не ведуть госпдіяльність і доходи не отримують, законодавством встановлено обов'язок сплати такими особами мінімального ЄСВ незалежно від фактичного отримання доходу від їх діяльності.

Шляхом системного тлумачення норм права, суд сформулював правовий висновок: особа, яка зареєстрована як ФОП, проте госпдіяльність не веде та доходи не отримує, зобов'язана сплачувати ЄСВ не нижче розміру мінімального страхового внеску незалежно від фактичного отримання доходу лише за умови, якщо така особа не є найманим працівником.

В іншому випадку (якщо особа є найманим працівником), така вона є застрахованою і платником ЄСВ за неї є її роботодавець, а сплата ЄСВ досягається за рахунок його сплати роботодавцем.

Верховний Суд упевнений, що інше тлумачення норм закону про ЄСВ щодо необхідності сплати єдиного внеску особами, які перебувають на обліку в податкових органах і зареєстровані як ФОП (однак госпдіяльність не здійснюють і доходи не отримують), та які одночасно перебувають у трудових відносинах, спричиняє подвійну його сплату (безпосередньо особою та роботодавцем), суперечить меті запровадженого державою консолідованого страхового внеску.

Окрім того, 4 грудня Велика Палата Верховного Суду ухвалила ще одне рішення у зразковій справі щодо сплати ЄСВ фізособою–підприємцем, що одночасно здійснює незалежну професійну діяльність.

У ньому вказано: взяття контролюючим органом на облік особи як платника єдиного внеску — ФОП та внесення відомостей до реєстру застрахованих осіб унеможливлює нарахування ЄСВ за іншим типом платника без прийняття відповідних рішень і внесення змін щодо безпосереднього обліку особи у спосіб, визначений законом і підзаконними нормативно-правовими актами.

Нагадаємо, що Національний банк спростив закриття банківських поточних рахунків фізичних осіб-підприємців.

Також з 1 січня 2020 року зросли розміри єдиного податку та ЄСВ для бізнесу через підвищення мінімальної зарплати і прожиткового мінімуму.

Підписуйтесь на новини FinClub у TelegramViberTwitterFacebook.

Долучайтесь