Україна та США створили інвестфонд корисних копалин

Україна та США створили інвестфонд корисних копалин

Сполучені Штати Америки та Україна 30 квітня уклали угоду про створення Інвестиційного фонду відбудови США-Україна.

Це та сама угода, яку ЗМІ називали угодою про надра, угодою про корисні копалини, угодою про рідкоземельні елементи, ресурсною угодою тощо.

З боку України угоду у Вашингтоні підписала міністерка економіки Юлія Свириденко, з боку США – міністр фінансів Скотт Бессант.

Ключові положення угоди:

Повна власність і контроль за надрами залишаються за Україною. Всі ресурси на нашій території та в територіальних водах належать Україні. Українська держава визначає, де і що видобувати. Надра залишаються у державній власності.

Рівноправне партнерство. Фонд створюється 50/50. Україна управлятиме цим Фондом спільно із США. Жодна із сторін не матиме переважаючого голосу, і це відображатиме рівноправне партнерство між Україною та Сполученими Штатами.

Національна власність захищена. Угода не передбачає змін у процесах приватизації або управлінні державними компаніями — вони і далі належатимуть Україні. Компанії на кшталт "Укрнафти" чи "Енергоатому" залишаються у власності держави.

Жодних боргів. Угода не містить згадок про будь-які боргові зобов’язання України перед США. Реалізація угоди дозволить обом країнам збільшити свій економічний потенціал завдяки рівноправній співпраці та інвестиціям.

Угода відповідає Конституції та не змінює євроінтеграційний курс. Документ узгоджується з національним законодавством і не суперечить жодним міжнародним зобов’язанням України.

Фонд наповнюватиметься доходами лише з нових ліцензій. Йдеться про 50% коштів від нових ліцензій на проєкти в сфері критичних матеріалів та нафти й газу, що надійдуть до бюджету після створення Фонду. Доходи від уже розпочатих проєктів або заплановані у бюджеті надходження не включаються до Фонду. В угоді йдеться про подальшу стратегічну співпрацю.

Законодавчі зміни — лише точкові. Для функціонування Фонду передбачено лише внесення змін до Бюджетного кодексу. Саму ж Угоду має ратифікувати Верховна Рада.

США допоможуть залучати додаткові інвестиції і технології. Фонд підтримується урядом США через агентство DFC, яке допомагатиме нам залучати інвестиції та технології від фондів і компаній як у США, так і у ЄС та інших країнах, що підтримують нашу боротьбу проти російського ворога. Передача технологій — важлива складова Угоди, адже нам потрібні не лише інвестиції, але й інновації.

Угода надає податкові гарантії. Доходи і внески Фонду не оподатковуються ні у США, ні в Україні, щоб інвестування дало якнайбільші результати.

Як працюватиме Фонд?

США роблять внесок у Фонд. Крім безпосередньо коштів, вони можуть робити його і новою допомогою — наприклад, системами ППО для України.

Україна вносить 50% доходів державного бюджету від нової ренти на нові ліцензії на нові ділянки. Україна також може робити додаткові внески окрім цього базового, якщо вважатиме за необхідне.

Далі Фонд інвестує у проєкти із видобутку корисних копалин та нафти і газу, а також в супутню інфраструктуру чи переробку. Конкретні інвестиційні проєкти, на які будуть спрямовані кошти, Україна і США визначатимуть спільно. Фонд може інвестувати виключно в Україну.

"Ми очікуємо, що перші 10 років прибутки та надходження Фонду не розподіляються, а можуть лише інвестуватись в Україну — у нові проєкти чи відбудову. Ці умови будуть обговорюватися додатково", – заявила Юлія Свириденко.

В цій угоді США відзначають своє прагнення сприяти досягненню довгострокового миру в Україні і визнають вклад, який Україна зробила у глобальну безпеку, відмовившись від ядерного арсеналу.

В документі наголошується на "значній фінансовій та матеріальній підтримці, яку американський народ надав Україні для захисту від повномасштабного вторгнення росії".

"І щоб було зрозуміло: жодна держава чи особа, яка фінансувала російську воєнну машину, не матиме права брати участь у відновленні України", – наголосив міністр фінансів США Скотт Бессент.

Ця угода потребує ратифікації у Верховній Раді. Відповідні обговорення у Раді почнуть вже 1 травня, анонсував прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

Перед підписанням угоди Денис Шмигаль також зазначив, що спірні питання щодо угоди про надра вирішуватимуться шляхом консультацій. Тоді як к попередньому варіанті США пропонували робити це згідно зі своїм законодавством.

За його словами, США беруть на себе зобов'язання залучати інших міжнародних партнерів; прописані нульові мита для США та України; а Фонд має інвестувати в розвиток України протягом 10 років.

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitterFacebook

Долучайтесь