Війна змінила споживчі уподобання українців

Війна змінила споживчі уподобання українців

Українці починають згадувати свої довоєнні споживчі вподобання, але вони вже змінилися під тиском нової реальності.

Про це розповіли банкіри та ритейлери під час круглого столу «Black Friday: чи існує святкове споживче кредитування під час війни», проведеного «Фінансовим клубом».

«Ситуація динамічно змінюється з 24 лютого 2022-го. Спочатку взагалі все зупинилось, потім почав відроджуватися попит на речі першої необхідності – від дитячих підгузків до побутової хімії. Потім поступово відновився продаж звичайних товарів і почалося сильне зростання продажу товарів для військових. І вони досі займають велику частку в продажах. Це все, що допомагає хлопцям і дівчатам на передовій: дрони, планшети, одяг, теплі речі», – каже CEO платіжного рішення RozetkaPay Олександр Лапко. Він уточнив, що RozetkaPay працює не тільки з Rozetka, а й з іншими маркетплейсами, зокрема Prom та Shafa, тому «бачить, які речі там купуються».

На структуру роздрібних продажів також вплинули блекаути минулих осені – зими. «Був період, коли енергонезалежність була в пріоритеті, і речі з цього сегменту були найбільш популярними. Зараз ситуація більш-менш стабільна, і повертається розподіл продажів, який був до війни, плюс новий сегмент – речі, яких потребують військові на фронті», – наголосив Олександр Лапко.

Структура продажів товарів в кредит більш стабільна. «Це мобільні телефони, планшети, техніка для дому», – зазначив Олександр Лапко. «Найбільша категорія, як до війни, так і зараз, – це смартфони. Також планшети. Пішло зростання попиту на товари для дому: посудомийки, холодильники», – підтвердив директор департаменту роздрібного партнерського продажу ПУМБ Ігор Яровий.

За його словами, українці торік відкладали покупки із думкою, що «війна закінчиться, і потім будемо все оновлювати». «Багато хто вже втомився відкладати – хочуть жити зараз і дедалі частіше купують те, що вже назріло. Тому товари, традиційні для сегменту споживчого кредитування, будуть в топі», – спрогнозував Ігор Яровий.

Директор з розвитку партнерських програм Сенс Банку Максим Акінчиць бачить повернення попиту до норми: «Якщо минулого року через блекаути був зсув в бік генераторів та павербанків, то зараз попит на звичайні товари: побутову, кухонну техніку, телевізори. Зараз точно буде сплеск продажів смартфонів та планшетів, особливо на нові моделі, які представили той же Apple та Samsung».

«По всім сегментам буде зростання продажів: і в преміальному, і в масмаркеті», – очікує директор департаменту розробки продуктів ТАСкомбанку Тарас Гіфес.

Однак преміальний сегмент зростає швидше. «Значно зросла частка преміальних моделей, хоча з минулого року і десь до весни – початку літа переважно купляли бюджетні моделі, – каже Максим Акінчиць. – Купували бюджетне на заміну того, що вийшло з ладу, щоб «пережити та перечекати». А зараз ми спостерігаємо попит на преміальні моделі і преміальні бренди. Так само і в сегменті автомобілів, і в техніці. Тенденція вже не на бюджетні моделі, а на цінову категорію “середній плюс”».

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitterFacebook

Долучайтесь

Підписатися на розсилку Фінклубу