З початку війни світ купив російських енергоносіїв на 63 млрд євро
Експорт викопного палива з росії морем та трубопроводами з початку військового вторгення в Україну оцінюється у 63 млрд євро. 71% цього обсягу, тобто 44 млр євро, припадає на ЄС.
Про це йдеться в аналізі за два місяці від Центру досліджень енергетики та чистого повітря.
Попри введені санкції поставки вугілля з росії зросли на 20%, а зрідженого природного газу (LNG) – на 50%. Закупівля газу Європейським Союзом через трубопровід зросла на 10%. Натомість за перші три тижні квітня загальний обсяг поставок нафти з росії до іноземних портів зменшився на 20% у порівнянні з довоєнним періодом (січень-лютий).
«Ми бачимо, що “зелений перехід” країн ЄС відбувається надто повільно. Зробленого недостатньо, адже ці стратегічні наміри поки що жодним чином не впливають на доходи росії від експорту викопного палива в короткостроковій перспективі», – зазначає керівник відділу енергетики ГО Екодія.
Найбільшими імпортерами російського викопного палива за останні два місяці стали: Німеччина (9,1 млрд євро), Італія (6,9 млрд євро), Китай (6,7 млрд євро), Нідерланди (5,9 млрд євро), Туреччина (4,1 млрд євро) та Франція (3,8 млрд євро).
Прикметно, що росія перенаправляє вантажі, які не приймають європейські покупці. Спостерігається явне зростання поставок нафти до Індії, Єгипту та інших «незвичайних» для російського експорту напрямків. Однак, поставок за новими напрямками недостатньо, на думку аналітиків, щоб компенсувати падіння експорту до Європи.
«Ми радимо припинити постачання російського палива третім сторонам, встановити тарифи на імпорт із росії, які спонукатимуть покупців, якщо є можливість, не купувати в росії й обмежуватимуть ціну, що сплачується російським постачальникам на спотових ринках, та якнайшвидше розробити план заміщення російського викопного палива відновлюваними джерелами енергії, заходами щодо підвищення енергоефективності та енергозбереження», – зазначає провідна аналітикиня Центру досліджень енергетики та чистого повітря Лаурі Міллівірта.
Нагадаємо, Європарламент підтримав резолюцію про негайне введення заборони на імпорт російських нафти, газу, вугілля та ядерного палива.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини