Земля стала незручною заставою для банківського кредитування

Земля стала незручною заставою для банківського кредитування

Формування ринку землі змусило банки запропонувати аграріям відповідні кредитні продукти, але вони не стали масовими, хоча українці можуть купувати землю з 2021 року, а бізнес – з 2024-го.

Про це заявили банкіри під час круглого столу «Агрокредитування: як фермерам отримати кошти на посівну», проведеного «Фінансовим клубом».

«Наприкінці року ми запустили цільовий кредит на купівлю агропідприємствами землі на свій баланс. Один кейс реалізували у Вінниці. До кінця весни десь 12 угод ще реалізуємо. Ми бачимо попит», – каже керівник альтернативних каналів продажів «АгроФабрика» ОТП Банку Павло Гузирь.

Наприкінці листопада ОТП Банк надав інвестиційний кредит на купівлю агровиробником землі сільськогосподарського призначення – 58 гектарів у Вінницькій області. «Ми надали фінансування на сім років. Це у нас максимальний строк фінансування сьогодні під заставу землі. А так кредитуємо до п’яти років інвестиції в техніку і обладнання», – наголосив Павло Гузирь.

«Ми кредитуємо під заставу землі. І зараз вже більше 1000 гектарів в заставі. Земля, як забезпечення, не дуже зручна. Вартість купівлі землі плюс оформлення в іпотеку може досягати 30-50% вартості земельного наділу. І це ненормальна ситуація з точки зору використання цього майна як предмета забезпечення для банків. Дуже дорого, бюрократично і незручно по кожному окремому паю збирати пакети документів», – каже трайб-лід кредитного трайбу малого бізнесу ПУМБ Роман Клименко.

За його словами, банк вже декілька разів послаблював правила кредитування. «Але на рівні аналізу пакетів документів десь 30% відсівається. А відсівалось понад 50%, – каже банкір. – Це не масова історія. Ми працюємо з цією заставою, але вона дуже мінорна. У нас портфель агроклієнтів в малому бізнесі – 4,5 млрд грн. І лише 40 млн грн застави – це те, що ми маємо зараз по іпотеці землі».

«Це трудомісткий процес юридичного підтвердження документів на землю, оформлення, багато фінансових затрат, нотаріальних, офіційних платежів. Тому ми фінансуємо купівлю землі під державні програми під 7%, але цю землю в заставу не оформлюємо в більшості випадків», – каже начальник управління по роботі з клієнтами Кредитвест Банку Місак Арзуманян.

Член правління Агропросперіс Банку Сергій Козлов розповів, що фермери викупають всі земельні паї, які їм пропонують. «Фермери структурують фінансові потоки і завжди мають фінансовий кеш, щоб, коли до них приходять, вони могли швидко викуповувати землю», – зазначив Сергій Козлов.

Аграрії можуть або купувати землю в рамках ліміту програми «5-7-9%» – на 5 млн грн, або потім отримувати фінансування під цю заставу. «Ми вже зробили більше 30 угод – це вже кілька тисяч гектарів. Більша частина цих угод структуруються як рефінансування витрат, понесених на придбання землі», – пояснив Сергій Козлов.

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitterFacebook

Долучайтесь