Екатерина Мисник: «Незалежний аудит може лягти в основу кримінальних проваджень»
В ходе круглого стола «Мошенничество в финансовой сфере» директор департамента расследования противоправных деяний и противодействия коррупции ФГВФЛ Екатерина Мисник рассказала о том, как ФГВФЛ будет работать с правоохранителям по уголовным производствам по хищениям денег из неплатежеспособных банков.
- Я помню, наверное, родоначальником схемы был Павел Борулько – через свои банки «Европейский», «Национальный кредит». Приехало шесть автобусов с бомжами и студентами с паспортами и Фонд таки выплатил, по-моему, более 320 млн грн на таких вот дробленных, непонятных, нарисованных людей. Уголовное дело было открыто, Павел Борулько спокойно себе находится в Белоруссии и экстрадировать оттуда его никто не собирается с украденными деньгами. Насколько я знаю, такие случаи повторялись во многих других банках, которые попали к вам. Насколько сейчас эта проблема актуальна и все-таки как вы с ней боритесь?
- Доброго дня, шановні колеги! Давайте познайомимось. Я – директор департаменту розслідування протиправних діянь і протидії корупції Мисник Катерина Павлівна, нашому департаменту сьогодні місяць. Тому нас з днем народження! Перш за все ми були створені, я трішки відійду від теми, як форенсік – це фінансові розслідування в поміч правоохоронним органам. Тому що, на жаль, правоохоронні органи на сьогоднішній день завалені кримінальними провадженнями, в тому числі і в банківській сфері. Як приклад зараз скажу, в Фонді на сьогоднішній день перебуває близько 900 кримінальних проваджень правоохоронних органів, зокрема близько 200 – це ті, що стосуються ось таких от службових осіб, як ми кажемо, злочини, вчинені «білими комірцями». Ці злочини, на сьогоднішній момент, в тому числі, і те, про що казав пан Чорний, це на загальну суму, щоб ви так розуміли, близько 115 млрд грн. Це дуже велика сума! Як ми з цим плануємо боротися і що ми робимо? На сьогоднішній момент департамент не сформований ще, у нас немає у повному обсязі колег, ми ще не набрали. Адже це потребує великого досвіду роботи в сфері банківській, в сфері правоохоронних органів, розуміння.
На сьогоднішній момент ми заслухали 18 банків і близько 300 кримінальних проваджень, з яких ми виділили основні, де є дійсно спричинені великі збитки державі, тому що все-таки ми недержавна організація, однак, ми виплачуємо кошти з державних коштів, захищаємо кошти фізичних осіб. Що стосується от таких бомжів, як ви казали. Це дійсно наш такий біч, бо таких злочинів на сьогоднішній момент, яких ми виявили – 1149. Це така сума. Це коли юридичні особи роздрібнюють ці вклади на фізичних осіб, на таких от бомжів, забирають у них паспорта, або ж роблять якісь незрозумілі для нас документи дарування нотаріусом, яких на сьогоднішній момент навіть може не існувати. Але якщо нотаріуси, наприклад, втрачають свої нотаріальні документи, вони рахуються вже знищеними.
На жаль, я сьогодні не можу вам вказати чіткий кінцевий результат даних кримінальних проваджень, тому що ми тільки взаємодіємо з кримінальними органами, тільки починаємо. В нас є підписаний, скажемо так, лист, меморандум, взаємодія з Генеральною прокуратурою, з Національною поліцією, то ми плануємо, вже підготовили лист щодо заслуховування таких кримінальних проваджень, де дійсно є великий для нас збиток, для держави збиток.
Крім того, у великих банках, як ви вже казали: Дельта, Надра і так далі, ми на сьогоднішній момент залучили дві компанії, які входять до великої четвірки – це KPMG і EY, які зроблять для нас незалежний аудит, який може лягти в основу кримінальних проваджень і в процесі вже експертиз, підозр і так далі. Тому інформацію більш детальну ми зможемо вам підготувати після ось таких експертиз. Дякую!
- Не стоит полагаться исключительно на компанию большой четверки. Мы помним, как они делали экспертизу, аудит банка «Форум» перед продажей, и что было дальше. И со стороны Коммерцбанка и со стороны Новинского, одна и та же компания. Вы помните эту историю – 2,5 млрд незарезервированных активов они просто не увидели. Вы должны продолжать самостоятельно смотреть в том числе.
- Ми наряду з ними продовжуємо. Крім того, департамент, який я очолюю, є зі сторони України, скажемо так, є керівниками проекту. Ми не можемо наглядати, оскільки це має бути об’єктивний висновок, але все ж таки, щоб на нас потім не нападали і не казали, що ми якісь заангажовані в чомусь. То ми рахуємо, що все таки міжнародні компанії, керівники їх проектів – вони не є українцями і це є європейські представники, тому для об’єктивності, ми все таки їх залучили. Ввели тендер і на сьогоднішній момент, ну подивимось, як зроблять. Але я думаю, що це для нас буде дуже гарною практикою.
- Хорошо! Спасибо. Вы сказали, что сейчас вы планируете подписать меморандум с правоохранительными органами. Да?
- Він підписаний вже! Це лист-взаємодії між правоохоронними органами і Фондом. І в цьому листі ми зазначаємо кримінальні провадження більш актуальні і плануємо заслуховування цих кримінальних проваджень. Тобто ми заслуховуємо їх у себе – банки і в подальшому ми будем заслуховувати в присутності представників, наприклад, Фонду, департаменту, вже безпосередньо зі слідчими, якщо нас допустять, скажімо так.
- 115 млрд сумма не маленькая и та сумма, которая бы вернулась с вашей помощью в бюджет, в общем было бы менее плачевно для бюджета этого года.
- Ну, якщо я можу це сказати, це можна зробити за допомогою лише службових осіб банків. Ми, насправді, не зможемо це зробити самостійно. І діючих банків також! Тому що схеми завжди однакові.
Подписывайтесь на финансовые новости FinClub в соцсетях Twitter и Facebook.
Похожие материалы (по тегу)
ТОП-новини