Назарий Билаш: «Кошти, витрачені на реалізацію стартапу, можуть окупитися 10 разів»

Назарий Билаш: «Кошти, витрачені на реалізацію стартапу, можуть окупитися 10 разів»

В ходе круглого стола «Инвестирование и кредитование малого и среднего бизнеса» эксперт по агрокредитованию Кредобанка Назарий Билаш рассказал о том, как его банк ищет новые возможности в сфере кредитования МСБ.


 

Модератор: Я хотел бы дать первое слово Назарию Билашу. Кредобанк всегда был достаточно активен в этом сегменте. Особенно на Западной Украине вы являетесь лидером в кредитовании МСБ – это ваш конек. Какая, по вашему мнению, сейчас ситуация на рынке МСБ и какие перемены на нем произошли за последние полгода?

Назарий Билаш: Дякую. Хочу сказати, що напрямок малого та середнього бізнесу для нашого банку є досить стратегічним. Вже 10 років ми займаємося цим бізнесом. Щодо поточної ситуації на ринку, то за два роки з ринку України пішли більше 80 банків, і ті клієнти, які в них обслуговувалися, почали шукати інші банки. Тому це вдалий час, щоб залучати нових клієнтів. Якщо казати про Кредобанк, то за останні два роки наш клієнтський портфель – і кредитний, і депозитний – значно зріс, фактично втричі.

Якщо говорити про напрямок МСБ, то ми виділяємо в банку чотири основні лінії: МСБ як основа цього напрямку; агрокредитування; ОСББ; напрямок українсько-польського бізнесу. Як банк польський, ми не могли обійти увагою український бізнес, що працює в Польщі, і польський бізнес, що працює в Україні. Створюються окремі продукти для цих сегментів клієнтів, ми намагаємося задовольнити усі їхні потреби.

Останнім часом конкуренція на ринку значно відчувається, активізувалися старі гравці, які залучають клієнтів за допомогою нових продуктів, акцій з кредитування. Вони змінюють підходи щодо оцінки забезпечення, вимог до клієнта. Відчутна конкуренція з банками вищого рівня: Ощадбанком, Креді Агріколь Банком, Райффайзен Банком Аваль. Активізувалися також установи, які є новими, але напрямок МСБ стає для них теж пріоритетним. Колись вони були тільки роздрібними банками, а зараз обирають МСБ як новий напрямок.

---------------------------------------------------------------------------

Назарий Билаш: Щодо тих змін, які відбуваються на ринку. Відбулося зменшення або зміна оподаткування агропідприємств, зокрема – в частині оподаткування ПДВ. Держава вже не відшкодовує ПДВ, і аграрії змушені думати, як розподіляти дохід від реалізації продукції у тих напрямках, куди вони хочуть інвестувати. Одним з об’єктів інвестування є купівля сільгосптехніки, будівництво нових елеваторів, обладнання, що дозволяє аграріям отримати податковий кредит з ПДВ і зберігати кошти, отримані від реалізації своєї діяльності. Також, купуючи техніку, вони підвищують ефективність свого виробництва, знижуючи собівартість. Будуючи об’єкти для зберігання зерна, аграрії інвестують також в час, вибираючи, коли краще їм продавати продукцію.

Стосовно кредитування стартапів скажу наступне. Є статистика, що з чотирьох стартапів виживає лише один. Але кошти, витрачені на реалізацію того одного стартапу, можуть окупитися 10 разів. Банки для вкладання коштів віддають перевагу бізнесу, який працює, показує певну динаміку доходів і має зрозумілу схему бізнесу.

Зараз є така нова тенденція: банк, працюючи з клієнтом, залучає додаткові компанії-партнери. Це і продавці техніки, і компанії-постачальники, які забезпечують клієнта оборотними коштами. Коли є банк, клієнт і партнер, який разом з клієнтом будує свій бізнес, це дає гарний поштовх до розвитку. Банк не зупиняється на одному клієнтові, він працює з іншими гравцями.

---------------------------------------------------------------------------

Назарий Билаш: У нас також є досвід роботи з компанією IFC. Агронапрямок ми фактично будували з нею. Це було і навчання наших працівників, які займалися агрокредитуванням, спільні тренінги для розвитку фінансової грамотності бухгалтерів і власників бізнесу. Це давало основні акценти, з яким пакетом документів клієнт має йти до банку. Зараз ми працюємо з IFC за програмою кредитування клієнтів ОСББ.

Майже уся наша лінійка продуктів побудована за допомогою IFC, ми розробили певний підхід банку до клієнтів. Ми виходимо з того, що банк повинен розуміти свого клієнта. Його потреби мають бути реалізовані.

Щодо обігового кредитування, то у нас є агрокредитна лінія, коли ми можемо дати фінансування на 18 місяців, виходячи з маркетингового року. Є розуміння циклічності роботи бізнесу.

Якщо говорити про документарне фінансування, є авалювання векселів. Ми працюємо з такими ключовими гравцями на ринку, як, скажімо,«Байєр». Також наші векселі приймаються ними до врахування.

З інвестиційного кредитування ми можемо пропонувати довгі кредити і фіксовану ставку на шість років на купівлю техніки.

У нас також є програма фінансування соціального підприємництва. Ми співпрацюємо з фондом ЮНІСЕФ. Фінансуємо клієнтів, які мають соціальну мету: покращення екологічних чинників, що є на ринку, забезпечення роботою людей, які мають певні соціальні труднощі тощо.

– Наскільки вони успішні?

Назарий Билаш: Вони є успішними, оскільки ми покращуємо обслуговування наших клієнтів і використовуємо той підхід, який був успішним в інших країнах.

Подписывайтесь на финансовые новости FinClub в соцсетях Twitter и Facebook.

Присоединяйтесь