Татьяна Полтавец: «Банк може отримати дозвіл Антимонопольного комітету за два дні»
В ходе круглого стола «Вызов банковской системе-2016: сколько банков останется на рынке?» директор департамента контроля за концентрациями и согласованными действиями Антимонопольного комитета Украины Татьяна Полтавец рассказала о том, как АМКУ пытается облегчить процесс слияния банков.
- Я хотел бы сейчас подключить Татьяну Полтавец. Недавно было заявление главы АМКУ Юрия Терентьева о том, что АМКУ готов помочь мелким банкам выжить и ускорить выдачу разрешений на объединение, на покупку неплатежеспособных банков. Что сделано в АМКУ на сегодняшний момент? Ну и в общем расскажите немножко об инициативе.
- Добрий день, шановні присутні! Антимонопольний комітет відслідковує злиття банків з позиції наявності-відсутності монополізації товарного ринку, тому так як цей ринок у нас завжди був конкурентний, то на сьогоднішній день залишається конкурентним, проблем не було. Проблеми були, дійсно, у банків щодо звернення, щодо обтяжливої процедури. І в цьому напрямку Антимонопольний комітет зробив багато кроків.
Спочатку трішечки статистики. Нами розглянуто за участю банків з жовтня 2014 року до кінця 2015-го 62 заяви. З них, що стосуються неплатоспроможних банків, то таких заяв у нас було 24, в тому числі надання попередніх висновків. Тобто є у нас така процедура, де заявник по-суті каже, що може звернутися в Антимонопольний комітет і отримати юридичну консультацію, потребує чи не потребує він отримання дозволу. В 2014 році, коли були прийняті антикризові закони, декілька норм, які стосувалися саме отримання/неотримання дозволу комітету, пройшли, кореспондувалися з нашими нормами. Тобто на сьогоднішній день не потребує отримання дозволу продаж акцій Міністерству фінансів чи державному банку, тобто такі концентрації не проходять через Антимонопольний комітет. Далі, відповідно до положення про концентрацію, ця норма кореспондується з законом України «Про заходи спрямовані на сприяння капіталізації реструктуризації банків», збільшення та набуття істотної участі в банку, який потребує додаткової капіталізації-реструктуризації банками-нерезидентами, які вже є власниками, якщо вони беруть участь, або купують, теж не потребують отримання дозволу Антимонопольного комітету.
Далі, що стосується термінів. Теж введена така норма, яка дозволяє банку, який знаходиться на етапі реорганізації-капіталізації отримувати дозвіл Антимонопольного комітету протягом двох робочих днів з моменту подачі всієї інформації від банків.
Ну і останній такий захід, який був зроблений за ініціативою Антимонопольного комітету – 26 січня цього року були внесені зміни в наш основний закон «Про захист економічної конкуренції» і передбачена спрощена процедура отримання дозволу комітетом. Тобто вона передбачає отримання в будь-якому випадку такого дозволу за 25 днів, якщо частка сукупна учасників концентрації, зокрема, якщо частка учасників не перевищує 15% на горизонтальному ринку. Тобто це самі складні концентрації горизонтальні, але ж якщо не перевищує сукупна частка, комітет розглядає такі концентрації за 25 днів, максимально.
Ну і що стосується комплектно документів, теж с початку 2015 року такі банки звільняються від подачі інформації по фізичних осіб, по основних видах діяльності суб’єктів, які не працюють на задіяних ринках. І що стосується обсягу по економічному обґрунтуванню – це заходи, які здійснені Антимонопольним комітетом і з такими питаннями комітет, зазвичай, не зволікає. Якщо потребує додаткових якихось консультацій з заявниками-банками, комітет проводить такі консультації і роз’яснює нашу позицію.
- Татьяна, у меня такой вопрос короткий. Ну, простым языком, где-то утрированно, мы видим 76 банков, которым необходима докапитализация. В общем говорим о них, о том, что эти банки, возможно, будут объединяться сейчас и каждый из этих банков, по сути, занимает 0,1-0,2% рынка и их концентрация не приведет ни к какому нарушению антимонопольного права. Предусматриваете ли вы такую возможность? Просто по письму Национального банка, вот по сути Александра Бевза все владельцы банков известны, когда идет слияние украинских банков с украинским капиталом, которые не имеют международных корней, упрощенную систему, без получения вообще одобрения Антимонопольного комитета. Возможна ли такая процедура упростить исключительно по письму Национального банка?
- Ну, такая упрощенная процедура действительно есть, как раз эти два дня и есть тот минимальный срок для того, чтобы Антимонопольный комитет в минимально короткие сроки проанализировал документы, которые есть. Ну, а вторая процедура – это предварительные выводы – это как раз юридическая консультация для того, чтобы комитет дал вывод, что не требует согласия комитета. По сути говоря, такая процедура есть и делается это в очень короткие сроки.
Подписывайтесь на финансовые новости FinClub в соцсетях Twitter и Facebook.
Похожие материалы (по тегу)
ТОП-новини