Владимир Харченко: «Банки подвоїли збитки від шахраїв»

Владимир Харченко: «Банки подвоїли збитки від шахраїв»

В ходе круглого стола «Мошенничество в финансовой сфере» начальник отдела департамента платежных систем НБУ Владимир Харченко рассказал о том, какие действия предпринимает НБУ, чтобы снизить уровень мошенничеств в платежной сфере.


-                     Хотел бы попросить вас рассказать, как видит Национальный банк динамику мошенничеств.

-                     Доброго дня, шановні колеги! Національний банк уже отримав статистичні дані від банків за 2015 рік, але в нас дані не по факту – кількості шахрайських операцій, а по збиткам. Тобто йде інформація по збиткам, які були понесені клієнтами банків, самими банками і торгівельними підприємствами.

Якщо подивитися на цю статистику, яку ми отримали, то збитки показали 47 банків, які є членами карткових платіжних систем. Це 48 банків, тобто майже кожен другий банк показав, що у нього є збитки за 2015 рік. Тут слід сказати, що збитки це не тільки ті, які операції шахрайські були в 2015-му. Можливо, навіть шахрайська операція була в позаминулому 2014 році, але була відображена по балансу банку саме в 2015 році.

У нас кількість банків, не дивлячись на те, що значна кількість була виведена з ринку, але йде збільшення по банкам, які показали збитки. Це плюс 8 банків в 2015 році порівняно з 2014 роком. Якщо говорити по регіонам, то такими лідерами сумнівними є місто Київ, Дніпропетровська, Харківська, Одеська та Львівська області. Тобто найбільші регіони, там де найбільша кількість карток, то відповідно і показали найбільші збитки. Якщо говорити про кількість операцій шахрайських, по яким були збитки, то вона збільшилася за цей рік на 24%. По сумі банки показали збитків більше, ніж у два рази більше, ніж у 2014 році, тобто є фактичне подвоєння. Ну тут ми вважаємо, що банки почали більш чесно показувати, можливо, це пов’язано з більш жорстким банківським наглядом. І, нам здається, що банки почали більш правдиву інформацію показувати по збиткам, більш реальну картину, ніж була до того.

Якщо ми подивимося на обороти, які були в минулому році – це загальна сума оборотів була 1 трлн 232 млрд і від цієї суми збитки склали 0,0147%. Тобто якщо подивитися, то це незначна сума, але вона також в два рази більша в порівняні з 2014 роком. Тоді було тільки 0,007%, а тут, фактично, є подвоєння, навіть, якщо порівняти від обороту ,то така сама картина.

-          Это независимо оттого, что 60 ушло с рынка?

-          Так, і від того, можна сказати, що навіть ті банки, які виведені з ринка вони також, мабуть, мали збитки, але вже цю звітність нам не подали. Тобто реальна картина, можливо, ще більша.

-          То есть мы видим удвоение объема мошеннических операций за прошлый год?

-          Так. Якщо говорити про структуру по видам цих шахрайських операцій, то тут я можу тільки підтвердити слова, які назвала Лариса Макарова. У нас фактично по сумі в чотири рази збільшилися операції через інтернет, або які без використання картки-реквізитів. Тобто значний приріс дала соціальна інженерія, коли шахраї, представляючись працівником банку, фактично майже під гіпнозом випитують всі реквізити, дані картки і людина сама розповідає всю цю інформацію. І цей вид шахрайства зараз великий сплеск саме в цьому році.

Ну і залишилися також банкоматні операції, коли здійснювалися по підробним карткам, або ж інші види по банкоматам. Є у нас банк, який навіть надає сервіс по отриманню грошей через банкомат без використання самого носія, пластикового, без картки. Також по цьому виду шахрайських операцій є збільшення.

Що робить Національний банк дивлячись на цю картину? Ми вважаємо, що тут необхідно, коли людина сама розказує всі реквізити карти, то велику увагу в цьому році ми приділяли фінансовій грамотності. На сайті Національного банку є розділ «Фінансова грамотність». Ми там розмістили рекомендації клієнтам банків, які користуються картками. Крім того, ми бачимо що, і банки також продублювали і багато банків розмістили уже вдосконалені під певні платіжні системи свої рекомендації на сайтах. Але ми бачимо, що тільки текстовий формат цих рекомендацій – цього мало, люди, як правило, не читають. Через те ми прийшли до більш візуального формату подання інформації, в цьому ж розділі є інфографіка. Зокрема, ми підготували інфографіку по торгівельним мережам, як розраховуватися.

-          Ну эту всю инфографику можно увидеть на сайте!

-          Можна побачити на сайті. По платежам в мережі інтернет, по банкоматним операціям, ну і також у нас пішли розвиватися безконтактні платежі і окремий матеріал є розміщений по безконтактним платежам, в тому числі там є роз’яснення по цій ситуації, яка на екрані зараз.

Це один напрям. Ну і, крім того, ми для того, щоб з банками більш тісно працювати по цьому питанню, підготували методичні рекомендації для банків по параметрам моніторингу цих операцій. І вони надіслані були якраз 16 лютого на розгляд асоціаціям банків і банкам. Ми очікуємо, що такий документ як методичні рекомендації і певні параметри моніторингу для банків будуть сприяти тому, що буде змінюватися ситуація на краще в цьому плані.

-          Спасибо большое, Владимир. Ну вы, конечно, назвали угрожающую статистику о том, что несмотря на уход с рынка 60 банков – вдвое увеличились объемы мошенничества. Пользуясь случаем, я хотел бы у вас уточнить: вчера первый замглавы Национального банка Яков Смолий заявил о ребрендинге Национальной системы массовых электронных платежей – НСМЭП-2. Теперь она будет называться «Простір». Насколько я знаю, Национальный банк возлагает большие надежды на эту систему. И хотелось бы услышать ваше мнение как вы оцениваете безопасность новой системы?

-          Ну якщо говорити про НСМЕП-1, то він базувався на національних стандартах, то тепер ми говоримо, що тепер є фактично нова система, яка будується вже на міжнародних стандартах і відповідно, що ті ризики, які у Visa, MasterCard фактично вони будуть такими ж і для НСМЕП. Єдине, якщо ми говоримо про локальну систему, то тут масштаби використання обмежуються, поки що, тільки Україною, то й відповідно менше зацікавленості і у шахраїв саме працювати із цією карткою, яка є локальною. Більша зацікавленість там, де є міжнародні і більш поширені системи. Відповідно й вони мають більшу зацікавленість, але система захисту фактично буде базуватися і базується вже на тих міжнародних стандартах, які є на сьогодні.

Подписывайтесь на финансовые новости FinClub в соцсетях Twitter и Facebook.

 

Присоединяйтесь