Інна Тютюн: «Для відновлення іпотечного кредитування одного закону замало»
Парламент затягує ухвалення закону про відновлення кредитування. Зареєстрований депутатами законопроект № 6027-д «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення кредитування» ще не розглядався навіть у першому читанні. Заступник голови правління Укргазбанку Інна Тютюн розмірковує, чи зможе цей закон активізувати кредитування.
Всі ми знаємо, як багато українських молодих сімей потребують іпотечного кредитування. Саме іпотечного, а не житла на виплату. Мене часто запитують: «Коли банки нарешті знизять відсотки за кредитами, щоб у нас було, як у європейських країнах чи США?» чи «Які умови потрібно створити вашому банку для зниження ставок?».
На формування кредитної ставки впливає багато чинників. Тим паче у країні, яка обороняється від агресії сусідньої держави, що не може не відзначитися на її економічному стані. Кожен банк у ставки кредитування закладає очікування щодо інфляції і девальвації гривні, а також інші супутні ризики. І, звичайно, розмір кредитної ставки залежить від вартості депозитів. Все це не дає можливості зараз суттєво знизити ставки за кредитами і при цьому зберегти темпи нарощування ресурсної бази. Якщо парламент ухвалить закон № 6027-д «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо відновлення кредитування», то це, на жаль, ситуацію істотно не змінить.
Без сумніву, цей закон може стати інструментом ліквідації найпоширеніших прогалин у сфері кредитних правовідносин. Однак більшою мірою він захищає права кредиторів і не стане значним чинником у відновленні кредитування. Закон містить позитивні моменти врегулювання відносин між іпотекодержателем та боржником: передбачає спрощену процедуру позасудового врегулювання, заборону виведення об’єкта з-під іпотеки через проведення боржником реконструкції, встановлення строку виведення іпотеки з обтяження не пізніше 14 днів.
Кредитори отримають доступ до Державного реєстру актів цивільного стану, щоб більш детально вивчати спроможність клієнта обслуговувати борг. При цьому питання закріплення максимальної процентної ставки у кредитному договорі з плаваючою ставкою залишилось без змін.
Серед негативних моментів законопроекту слід наголосити на посиленні відповідальності поручителів. Але замало просто ухвалити законопроект. Щоб зменшити кредитні ставки в Україні, потрібні серйозні заходи, частину з яких має здійснити держава, а частину – банки та інші учасники фінансового ринку.
Головними з окреслених кроків, що мають призвести до зниження кредитних ставок, є запровадження інфляційного таргетування, стабілізація валютного курсу та забезпечення помірної девальвації гривні. Також банкам та банківській системі в цілому потрібно запроваджувати більш якісні системи ризик-менеджменту, що зменшить кількість проблемних кредитів. А облікова ставка НБУ повинна перетворитися на ефективний інструмент грошової політики, яка б впливала на рівень кредитної ставки банків.
Крім того, важливо побудувати сприятливий інвестиційний клімат для залучення іноземного інвестора, вартість ресурсу якого значно нижче, ніж в Україні. Притік інвестицій сприятиме розвитку економіки, стабілізації національної валюти за рахунок збільшення експорту та приведе до зниження кредитної ставки. І застосування усіх цих заходів обов’язково має бути комплексним. Тільки в цьому випадку можна сподіватися на довгострокове та значне зниження кредитних ставок, що в свою чергу стимулюватиме розвиток економіки в цілому.
Сьогодні Укргазбанк пропонує одні з найпривабливіших іпотечних програм. У партнерстві з кращими забудовниками країни нам вдалося запропонувати молодим українським родинам зручні умови та доступні кредитні ставки на придбання нового житла. Вони стартують від 5% річних. При таких умовах нашим клієнтам вигідніше одразу придбати нову квартиру і сплачувати відсотки, аніж винаймати житло і щомісяця віддавати захмарні суми орендодавцям.
Детальна інформація щодо умов кредитування – на сайті АБ «УКРГАЗБАНК» www.ukrgasbank.com. Ліцензія НБУ № 123 від 06.10.2011.
Похожие материалы (по тегу)
ТОП-новини