Аваль розкреслить «Глобус»

Аваль розкреслить «Глобус»

Керуючий директор ІК «Аваль Брок» Дмитро Полковський викупить усю додемісію акцій банку «Глобус», щоб встановити контроль над установою. Банк сконцентрується на кредитуванні малого та середнього бізнесу – ця ніша усе ще не заповнена.



Після докапіталізації банку «Глобус» на 100 млн грн у нього зміниться мажоритарний власник, повідомив FinClub керуючий директор ІК «Аваль Брок» Дмитро Полковський. Зараз він опосередковано володіє 9,4% акцій банку, але планує збільшити свою частку до більше ніж 50%.

З додемісією не поспішають

На початку 2015 року 100-процентним власником банку було ТОВ «Українські медіа технології», а його бенефіціаром, через ТОВ «Кетлен», – Олена Сильнягіна. Вже на початку березня серед співвласників з'явилися Олександр Рибитва і Віталій Яровий, які через ТОВ «Кетлен» контролювали 4,8995% та 4,4996% акцій відповідно.

20 серпня 2015-го компанія «Українські медіа технології» вирішує збільшити капітал на 100 млн грн – до 260 млн грн. 29 вересня НКЦПФР зареєструвала випуск і проспект емісії акцій банку. Власник «Глобуса» мав викупити додемісію з 2 по 30 грудня. Однак викуп не відбувся, а на 1 грудня частку Олександра Рибитви і Віталія Ярового – 9,3991% – купив Дмитро Полковський. Зараз він отримує дозвіл НБУ на придбання істотної участі в банку.

Станом на 1 жовтня 2015 року банк «Глобус» посідав 63-е місце за активами – 1,3 млрд грн (входив до IV групи банків, за класифікацією НБУ). Кредитний портфель – 750 млн грн, з яких 745 млн грн – кредити бізнесу. У приватних клієнтів «Глобус» залучив 414 млн грн вкладів, а у корпоративних – 243 млн грн.

Знайомий актив

Після викупу додемісії капітал банку складе 260 млн грн, а це означає, що до початку 2017 року акціонерам доведеться інвестувати в банк ще 40 млн грн, щоб виконати вимогу НБУ до мінімального статутного капіталу. «40 млн грн – це вже невелика сума. Звичайно, докапіталізуємо вчасно», – пообіцяв Дмитро Полковський.

Інтерес до банку виник не випадково. «Я був одним з творців «Глобуса», потім вийшов зі складу акціонерів, але продовжив роботу на фінансовому ринку, щоправда, вже в небанківських установах. Зараз, аналізуючи політику, яку проводить НБУ, стає зрозуміло, що рано чи пізно усі фінансові послуги будуть зосереджені в банках, тому я вирішив повернутися у банківський бізнес. І оскільки банк «Глобус» мені знайомий, я вирішив відновити співпрацю саме з ним», – пояснив акціонер.

Майбутні плани інвестор розкриває неохоче. «У наш час неможливо будувати довгострокові плани з розвитку банку. Горизонт планування – не більше одного кварталу», – говорить Дмитро Полковський. «Глобус» планує сконцентруватися на обслуговуванні малого та середнього бізнесу. «Ми банк IV групи, за класифікацією НБУ, тому змагатися з великими банками за великих корпоративних клієнтів ми не можемо. Але для нас важливо диверсифікувати кредитний портфель, щоб мінімізувати усі можливі ризики. А це можна зробити, тільки працюючи з МСБ», – пояснює Дмитро Полковський.

За словами члена наглядової ради банку «Глобус» Олени Дмитрієвої, кредитування МСБ є одним з напрямків діяльності банку на 2016 рік. «Якщо навіть подивитися на те, що сталося в результаті цієї кризи, то малі та середні підприємства вижили, і відсоток дефолту там досить низький, чого не можна сказати про корпоратив. Саме корпоратив переживає цю кризу набагато гірше», – вважає Олена Дмитрієва.

За малими не женуться

У сегменті кредитування малого та середнього бізнесу активність банків не дуже висока. «Корпоративний сегмент, з точки зору кредитування, мертвий», – говорить голова правління банку «Михайлівський» Ігор Дорошенко і зазначає, що їхній банк більше концентрується на кредитуванні малого та мікробізнесу. «Як правило, це СПД. Ми вже навчилися працювати з фізособами, тому зараз намагаємося використовувати ці ж технології також для роботи з приватними підприємцями. Середній бізнес досить закредитований», – уточнив Ігор Дорошенко.

У таких сегментах йдеться навіть про невеликі суми – 50-100 тис. грн, причому позики до 50 тис. грн можуть видаватися навіть без огляду бізнесу. «Середня сума кредиту МСБ у нас – близько 50 тис. грн. Це кошти на фінансування поточної діяльності. Найчастіше компанії вдаються до овердрафтів», – підрахували в одному з банків, який спеціалізується на роботі в МСБ.

Втім, власники малого та середнього бізнесу самі обережно ставляться до залучення фінансування. «Їм потрібен дейлі-бізнес. Обслуговування, хороші платежі, рахунки, депозитні програми. Ми спостерігаємо неймовірний приріст на поточних рахунках і депозитах саме в сегменті МСБ», – говорить директор департаменту корпоративних продуктів та партнерства Райффайзен Банку Аваль Руслан Співак.

 

 

Долучайтесь