«Автоцивілка» прискорює ціни

«Автоцивілка» прискорює ціни

Страховики готують автовласникам сюрприз – подорожчання ОСЦПВ. Учасники ринку автострахування хочуть, щоб компанії, які часто й щедро платять потерпілим в ДТП, могли продавати своїм клієнтам більш дорогу страховку. Але в ідеалі страхові тарифи має визначати ринок.

Цінова ініціатива

Президія Моторного (транспортного) страхового бюро України (МТСБУ) розглядає можливість підвищення тарифів з ОСЦПВ. Про це FinClub повідомило джерело, знайоме з планами в бюро. «Члени президії отримали дослідження ситуації в сегменті ОСЦПВ за 2015-2017 роки. Статистика свідчить про те, що частота страхових випадків і збитковість цього виду страхування зростає, і до 2019 року всі страховики перейдуть на максимальний передбачений законодавством розмір страхової премії (вартість страховки. – Ред.), але навіть це не дозволить їм компенсувати збільшення розміру середнього збитку (страхові виплати. – Ред.)», – пояснив співрозмовник.

У дослідженні йдеться про те, що в 2015-2017 роках відбулося зростання збитковості та рівня страхових виплат до 35-40% від зібраних премій. Спостерігається зростання кількості автомобілів в країні (включаючи автомобілі на єврономерах) і, як наслідок, підвищується частота настання страхових випадків. «Різкий стрибок ми спостерігали в 2015-2016 роках: після ліквідації ДАІ кількість ДТП різко зросла», – згадує генеральний директор асоціації «Страховий бізнес» В'ячеслав Черняховський.

Тенденція перервалася в IV кварталі 2017 року, коли більшість страховиків збільшили розмір франшизи з ОСЦПВ. Майже третина всіх заявлених відшкодувань припадає на виплати до 5 тис. грн. Введення франшизи в 2-3 тис. грн часто робить звернення до СК недоцільним.

Заборонена TYME: Нацбанк блокує приплив валюти з Росії

При цьому у різних компаній різний рівень збитковості. Рівень збитковості топ-20 найбільших автостраховиків у 2017 році склав 67,8%, тоді як у інших СК – 48,7%. Як повідомив співрозмовник FinClub, для збереження інтересу великих гравців до цього виду страхування пропонується до діючих підвищуючих коефіцієнтів додати ще один, який буде прив'язано до збитковості компанії. Страховики з високою збитковістю зможуть підняти вартість страховки. А компанії, які демпінгують і платять підвищену комісійну винагороду агентам, але при цьому економлять на виплатах потерпілим, будуть працювати з нинішніми коефіцієнтами. Яким буде розмір нового коефіцієнта, поки невідомо.

У МТСБУ від коментарів відмовилися.

Чому тарифи хочуть підняти

Востаннє максимальні тарифи на законодавчому рівні підвищували в 2010 році. Базовий платіж тоді знизили більш ніж на третину – до 180 грн, а коригувальні коефіцієнти збільшилися. Наприклад, коефіцієнт для жителів столиці виріс з 1,5-1,8 до 3,2-4,8. Тоді ж до мешканців столиці прирівняли автомобілістів у Борисполі, Боярці, Броварах, Василькові, Вишгороді, Вишневому, Ірпені.

Відтоді тарифи не переглядалися: для цього потрібно не просто ухвалити рішення на президії Моторного бюро, а й переконати в необхідності підвищення вартості Нацкомфінпослуг. З 2015 року МТСБУ неодноразово рекомендувало страховикам відмовитися від мінімальних коефіцієнтів під час укладання договорів. Наприклад, з квітня 2017-го автомобілі з київською «пропискою» страхуються за максимальним коефіцієнтом.

При цьому в лютому 2016-го ліміти відповідальності з ОСЦПВ зросли вдвічі – до 100 тис. грн за шкоду, заподіяну майну, і до 200 тис. грн – життю та здоров'ю громадян. Але пропорційного дворазового зростання виплат по ОСЦПВ не відбулося.

Одеський МТБ Банк поглине київський «Центр»

У 2017 році, за даними МТСБУ, страхові компанії збільшили збір страхових премій з ОСЦПВ усього на 9,6% (до 3,734 млрд грн) на тлі 5-процентного зростання кількості укладених договорів (7,4 млн шт.). Середній розмір страхового платежу виріс на 4% – до 504,2 грн.

При цьому виплати зростали набагато більшими темпами: на 34,3% – до 1,888 млрд грн. Страхові компанії врегулювали 133,4 тис. страхових випадків з середньою сумою виплати в 14,15 тис. грн. Ще роком раніше страховики платили по 11,79 тис. грн.

Право на самостійність

Учасники ринку згодні з необхідністю перегляду тарифів, але все страховики повинні знаходитися в рівних умовах. До того ж, на їхню думку, некоректно порівнювати збитковість конкретних компаній зі середньоринковою збитковістю. Наприклад, компанія може більш активно працювати в регіонах, де частота страхових випадків набагато нижче, автопарк старий, тому суми виплат менші. Такий страховик не зможе підвищувати тарифи. «Тарифи треба підвищувати. Це можна пов'язати з підвищенням страхової суми на розмір інфляції. Для нормальної роботи ринку в найближчі пару років цілком достатньо на 30% підвищити страхові суми і верхню межу коридору коефіцієнтів», – вважає В'ячеслав Черняховський.

Але в ідеалі краще відмовитися від регульованих тарифів. «Найкращий варіант – вільне курсоутворення. Регулювання цін є доцільним максимум протягом п'яти років після запуску обов'язкового страхування для запобігання «тарифного» хаосу. Протягом цього періоду накопичується інформація про збитковість ОСЦПВ і статистика страхових випадків, на підставі яких страховики можуть встановлювати тарифи. Україна вже відмовилася від регулювання цін на хліб, але продовжує контролювати ціни на "автоцивілку"», – каже генеральний директор Української федерації убезпечення Галина Третьякова.

Голова правління СК «ІНГО Україна» Ігор Гордієнко пояснює, що вільне ціноутворення в ОСЦПВ було б прийнятним рішенням як для багатьох ринкових страхових компаній, так і для споживачів. «Разом з системою прямого врегулювання це може привести до того, що страховики зможуть краще управляти власним портфелем, формувати різні цінові пропозиції для окремих категорій водіїв, що врешті-решт сприятиме підвищенню рівня сервісу. Але такий крок не можна робити без застосування жорсткого контролю капіталу і поточного фінансового стану страховиків », – підкреслює Ігор Гордієнко.

Для цього необхідно прийняти зміни до закону про ОСЦПВ, які вже подано в парламенті. «Страховий ринок зачекався змін. Але необхідні законопроекти, як зачаровані, усе ніяк не дочекаються свого часу у Верховній Раді», – сказав заступник голови парламентського комітету з питань фінансової політики та банківської діяльності Руслан Демчак.

Законопроект № 3670-д передбачаєне лише перехід на вільне ціноутворення, а й поетапне приведення лімітів відповідальності до європейських стандартів. «Згідно з проектом нової редакції закону «Про ОСЦПВ» планується скасувати франшизу. В Європі немає франшизи, а у винної сторони існує інша фінансова мотивація в самостійному врегулюванні дрібних ДТП: автовласник може втратити 30-100 євро знижки за системою бонус-малус. На жаль, в Україні ця система так нормально і не запрацювала», – вважає В'ячеслав Черняховський.

Подписывайтесь на новости FinClub в TelegramViberTwitter и Facebook.

Долучайтесь