Банки позбуваються баласту Фото finclub.net

Банки позбуваються баласту

Банки почали виходити на торговельні майданчики, щоб позбутися майна, яке їм дісталося від неплатників за кредитами. Поки що попит на такі активи невисокий, і 97% їх лотів просто не знаходять покупців. Щоб залучити покупців, банки працюють з усіма: залучають майданчики, консультантів, намагаються влаштовувати «барахолки» на своїх сайтах.


Накопичені активи

З проблемою продажу активів зіткнувся не лише ФГВФО, який розпродає кредитні портфелі, нерухомість та основні кошти банків-банкрутів, а й працюючі банки, які залишилися на ринку. На відміну від ФГВФО, який зав'язаний на системі «Prozorro.Продажі», платоспроможні банки можуть вибирати, де, коли і за скільки продавати непотрібні їм активи.

FinClub вирішив дізнатися, як банки продають непрофільне майно, що перебуває на їхньому балансі. Частина банків вирішила працювати з державним майданчиком СЕТАМ, який свого часу був монополістом з продажу закладених в Нацбанку активів неплатоспроможних банків. «Ми вже підписали договори про співпрацю з Ощадбанком, Укргазбанком та ВТБ Банком, а також беремо участь у відборі продавців, який організував ПриватБанк», – говорить генеральний директор СЕТАМ Віктор Вишнів. За його словами, ПриватБанк є найбільшим власником активів на продаж (близько 2 тис. об'єктів), на другому місці – ВТБ Банк (близько 900 об'єктів).

Як правило, на продаж банки виставляють або інвестиційну нерухомість, або активи, які були вилучені у неплатників у рахунок погашення кредиту. За даними НБУ, найбільший обсяг інвестиційної нерухомості (в грошовому еквіваленті) – у ВТБ Банку (3,4 млрд грн), Укрсоцбанку (1,95 млрд грн), Укрексімбанку (1,34 млрд грн), ПриватБанку (1,32 млрд грн ), Банку Кредит Дніпро (1,28 млрд грн) і БТА Банку (1,18 млрд грн). Найбільший обсяг активів «на продаж» (в грошовому еквіваленті) – в Укргазбанку (1,1 млрд грн) і банку «Південний» (1,06 млрд грн). Ризики під час купівлі таких активів (на відміну від купівлі прав вимог за кредитами, забезпеченням яких виступає заставне майно, яке цікавить покупця) мінімальні: активи вже знаходяться на балансі банку, тому претензій з боку позичальника бути не може.

За підсумками I кварталу 2017-го, з діючих 90 банків у 54 установ була інвестиційна нерухомість сумарно на 14,907 млрд грн, а у 40 – необоротні активи, утримувані для продажу, та активи групи вибуття на 4,406 млрд грн.

Багато банків переходять до стягнення застав тільки в крайньому разі, коли вичерпані способи отримати грошову оплату боргу. «Це питання не є нагальним для банку, бо на нашому балансі знаходиться дуже незначний обсяг непрофільних активів», – пояснили в прес-службі ОТП Банку.

«Ми віддаємо перевагу двом принципам врегулювання проблемної заборгованості: в добровільному порядку (економічна реструктуризація) та шляхом примусового стягнення боргу через суд. Прийняття на баланс заставного майна в рахунок погашення проблемної заборгованості – скоріше виняток, ніж правило. Оскільки таких справ у банку мінімум, питання продажу непрофільних активів для нас є не дуже актуальним», – розповідає FinClub директор департаменту реструктуризації та стягнення Кредобанку Роман Позняков.

У пошуках покупця

Як правило, спочатку банки намагаються продати активи самостійно: для цього у деяких установ є спеціальні розділи на сайтах (як у УкрСиббанку, Райффайзен Банку Аваль, ПриватБанку). «Ощадбанк постійно здійснює пошук покупців на майно, яке було прийнято на баланс банку в рахунок погашення заборгованості за наданими кредитами. Інформація про наявне у продажу майно розміщується на сторінці сайту банку в розділі «Майно на продаж», а також на сайті СЕТАМ», – повідомили в прес-службі Ощадбанку.

На таких «барахолках» можна знайти все, наприклад, Сбербанк продає завод з виготовлення гумотехнічних виробів та ресторан. Деякі активи таким чином вдається продати, але в цілому «дошки оголошень» малоефективні, тому банки погоджуються на послуги посередників. В Ощадбанку повідомили, що для проведення електронних торгів (аукціонів) банк залучає торговельну біржу «Електронні торги України» і СЕТАМ. «Між Ощадбанком і зазначеними торговими організаціями укладено договори про співпрацю», – уточнили в прес-службі.

СЕТАМ продає майно вже шести банків. «Однією з наших переваг є співпраця з міжнародною компанією JLL, яка є консультантом і допомагає залучати інвесторів для купівлі активів, причому не тільки українських, а й міжнародних», – каже Віктор Вишнів. Майданчик отримує за свої послуги комісію. Зазвичай банки не платять винагороди за надання послуг з проведення продажів: ці витрати лягають на переможця аукціону. Комісія майданчика найчастіше становить 1,5-2% від суми угоди. Комісія посередника, який допомагав у пошуку та залученні інвестора, може становити ще до 2%.

За даними СЕТАМ, минулого року майданчику вдалося реалізувати майна банків на 234,56 млн грн: 137,7 млн грн отримав Ощадбанк, 96,07 млн грн – Укргазбанк, 799,4 тис. грн – ПУМБ. Результативними виявилися лише 6 торгів з 23-х стартовою оцінкою 433,25 млн грн. Усі продажі активів БМ Банку та ВТБ Банку не увінчалися успіхом – їхні лоти не зацікавили покупців.

Цього року свої активи на продаж виставляли Ощадбанк, Укргазбанк і Піреус Банк. Стартова сума 372 лотів перевищила 4 млрд грн. Успішними виявилися лише 11 аукціонів з майном Укргазбанку (з 357 його лотів). Банк отримав 61,26 млн грн (+11% до стартової сумі торгів). Віктор Вишнів сподівається, що в 2017 році виручка буде вище. «Зараз ми шукаємо покупця на актив Укргазбанку – нерухомість в Києві зі стартовою вартістю 550 млн грн», – сказав він.

Подписывайтесь на финансовые новости FinClub в ViberTwitter и Facebook.

Долучайтесь