Банки позбуваються баласту
Банки почали виходити на торговельні майданчики, щоб позбутися майна, яке їм дісталося від неплатників за кредитами. Поки що попит на такі активи невисокий, і 97% їх лотів просто не знаходять покупців. Щоб залучити покупців, банки працюють з усіма: залучають майданчики, консультантів, намагаються влаштовувати «барахолки» на своїх сайтах.
Накопичені активи
З проблемою продажу активів зіткнувся не лише ФГВФО, який розпродає кредитні портфелі, нерухомість та основні кошти банків-банкрутів, а й працюючі банки, які залишилися на ринку. На відміну від ФГВФО, який зав'язаний на системі «Prozorro.Продажі», платоспроможні банки можуть вибирати, де, коли і за скільки продавати непотрібні їм активи.
FinClub вирішив дізнатися, як банки продають непрофільне майно, що перебуває на їхньому балансі. Частина банків вирішила працювати з державним майданчиком СЕТАМ, який свого часу був монополістом з продажу закладених в Нацбанку активів неплатоспроможних банків. «Ми вже підписали договори про співпрацю з Ощадбанком, Укргазбанком та ВТБ Банком, а також беремо участь у відборі продавців, який організував ПриватБанк», – говорить генеральний директор СЕТАМ Віктор Вишнів. За його словами, ПриватБанк є найбільшим власником активів на продаж (близько 2 тис. об'єктів), на другому місці – ВТБ Банк (близько 900 об'єктів).
Як правило, на продаж банки виставляють або інвестиційну нерухомість, або активи, які були вилучені у неплатників у рахунок погашення кредиту. За даними НБУ, найбільший обсяг інвестиційної нерухомості (в грошовому еквіваленті) – у ВТБ Банку (3,4 млрд грн), Укрсоцбанку (1,95 млрд грн), Укрексімбанку (1,34 млрд грн), ПриватБанку (1,32 млрд грн ), Банку Кредит Дніпро (1,28 млрд грн) і БТА Банку (1,18 млрд грн). Найбільший обсяг активів «на продаж» (в грошовому еквіваленті) – в Укргазбанку (1,1 млрд грн) і банку «Південний» (1,06 млрд грн). Ризики під час купівлі таких активів (на відміну від купівлі прав вимог за кредитами, забезпеченням яких виступає заставне майно, яке цікавить покупця) мінімальні: активи вже знаходяться на балансі банку, тому претензій з боку позичальника бути не може.
За підсумками I кварталу 2017-го, з діючих 90 банків у 54 установ була інвестиційна нерухомість сумарно на 14,907 млрд грн, а у 40 – необоротні активи, утримувані для продажу, та активи групи вибуття на 4,406 млрд грн.
Багато банків переходять до стягнення застав тільки в крайньому разі, коли вичерпані способи отримати грошову оплату боргу. «Це питання не є нагальним для банку, бо на нашому балансі знаходиться дуже незначний обсяг непрофільних активів», – пояснили в прес-службі ОТП Банку.
«Ми віддаємо перевагу двом принципам врегулювання проблемної заборгованості: в добровільному порядку (економічна реструктуризація) та шляхом примусового стягнення боргу через суд. Прийняття на баланс заставного майна в рахунок погашення проблемної заборгованості – скоріше виняток, ніж правило. Оскільки таких справ у банку мінімум, питання продажу непрофільних активів для нас є не дуже актуальним», – розповідає FinClub директор департаменту реструктуризації та стягнення Кредобанку Роман Позняков.
У пошуках покупця
Як правило, спочатку банки намагаються продати активи самостійно: для цього у деяких установ є спеціальні розділи на сайтах (як у УкрСиббанку, Райффайзен Банку Аваль, ПриватБанку). «Ощадбанк постійно здійснює пошук покупців на майно, яке було прийнято на баланс банку в рахунок погашення заборгованості за наданими кредитами. Інформація про наявне у продажу майно розміщується на сторінці сайту банку в розділі «Майно на продаж», а також на сайті СЕТАМ», – повідомили в прес-службі Ощадбанку.
На таких «барахолках» можна знайти все, наприклад, Сбербанк продає завод з виготовлення гумотехнічних виробів та ресторан. Деякі активи таким чином вдається продати, але в цілому «дошки оголошень» малоефективні, тому банки погоджуються на послуги посередників. В Ощадбанку повідомили, що для проведення електронних торгів (аукціонів) банк залучає торговельну біржу «Електронні торги України» і СЕТАМ. «Між Ощадбанком і зазначеними торговими організаціями укладено договори про співпрацю», – уточнили в прес-службі.
СЕТАМ продає майно вже шести банків. «Однією з наших переваг є співпраця з міжнародною компанією JLL, яка є консультантом і допомагає залучати інвесторів для купівлі активів, причому не тільки українських, а й міжнародних», – каже Віктор Вишнів. Майданчик отримує за свої послуги комісію. Зазвичай банки не платять винагороди за надання послуг з проведення продажів: ці витрати лягають на переможця аукціону. Комісія майданчика найчастіше становить 1,5-2% від суми угоди. Комісія посередника, який допомагав у пошуку та залученні інвестора, може становити ще до 2%.
За даними СЕТАМ, минулого року майданчику вдалося реалізувати майна банків на 234,56 млн грн: 137,7 млн грн отримав Ощадбанк, 96,07 млн грн – Укргазбанк, 799,4 тис. грн – ПУМБ. Результативними виявилися лише 6 торгів з 23-х стартовою оцінкою 433,25 млн грн. Усі продажі активів БМ Банку та ВТБ Банку не увінчалися успіхом – їхні лоти не зацікавили покупців.
Цього року свої активи на продаж виставляли Ощадбанк, Укргазбанк і Піреус Банк. Стартова сума 372 лотів перевищила 4 млрд грн. Успішними виявилися лише 11 аукціонів з майном Укргазбанку (з 357 його лотів). Банк отримав 61,26 млн грн (+11% до стартової сумі торгів). Віктор Вишнів сподівається, що в 2017 році виручка буде вище. «Зараз ми шукаємо покупця на актив Укргазбанку – нерухомість в Києві зі стартовою вартістю 550 млн грн», – сказав він.
Подписывайтесь на финансовые новости FinClub в Viber, Twitter и Facebook.
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини