Банки-банкрути розпродадуть на трьох
Чиновники ініціюють монополізацію ринку продажу активів неплатоспроможних банків трьома майданчиками: державною біржею СЕТАМ і двома «дочками» американських компаній. Учасники ринку незадоволені майбутнім зачищенням, вважаючи, що воно призведе до зростання тарифів.
Обрана трійка
Національний банк хоче обмежити коло майданчиків, на яких можна продавати активи банків-банкрутів. Для цієї мети достатньо трьох електронних майданчиків, включаючи іноземні, йдеться в листі НБУ на ім'я Мінфіну і МЕРТ, опублікованому агентством «РБК-Україна». Назви трьох «щасливчиків» у листі не називаються, але ключовим гравцем на цьому ринку, на думку регулятора, має стати державний СЕТАМ.
«Усі активи неплатоспроможних банків, що перебувають у заставі у НБУ та узгоджені на продаж з березня 2016 року, повинні продаватися на СЕТАМ», – відповіли FinClub в Нацбанку на запит щодо цієї ініціативи.
Інші майданчики НБУ не назвав, але ще наприкінці травня він повідомив про прихід в Україну двох американських майданчиків з продажу активів банків-банкрутів: Debt Exchange і First Financial Network. «Вони мають величезний досвід роботи на світових ринках: в США, Латинській Америці, Азії. І ми сподіваємося, що їхня поява допоможе українським електронним майданчикам вийти на новий рівень прозорості та ефективності під час продажу активів неплатоспроможних банків», – вважає директор департаменту управління ризиками НБУ Ігор Будник.
Американські гравці
Компанія The Debt Exchange наприкінці травня зареєструвала компанію «Дебтекс Україна» (статутний капітал 125,6 тис. грн), а First Financial Network – «Фьост Файненшиал нетворк Юкрейн» (25 тис. грн). Бенефіціарами «дочок» виступили топ-менеджери американських компаній.
Обидві компанії очолили юристи юридичної фірми Aequo. Першою керуватиме Олександр Терещенко, другою – Богдан Дмуховський. Компанія Aequo вже має досвід в роботі з Фондом гарантування вкладів фізосіб. Її юристи допомогли корпорації Ukrainian Business Group (UBG) купити у нього перехідний РВС Банк, а компанії NCH Capital – неплатоспроможний Астра Банк, який тепер працює під назвою Агропросперіс Банк. У Aequo відмовилися FinClub коментувати свою роботу на американські майданчики, пославшись на зайнятість юристів.
У ФГВФО не захотіли прокоментувати намір віддати продаж активів банків-банкрутів лише трьом майданчикам, оскільки це поки тільки проект. У Фонді вже раніше висловлювали невдоволення ініціативами НБУ, зокрема, ідеєю проводити торги лише на СЕТАМ. «Цей майданчик не заточено під продаж кредитних портфелів. Можна продавати тільки через них, але для цього потрібно вносити зміни до закону», – говорив директор-розпорядник Костянтин Ворушилін.
Майданчики незадоволені
Учасники ринку вважають такі ідеї порушенням конкуренції, оскільки звуження кількості призведе до зростання тарифів. «Американські майданчики не хочуть працювати на умовах українських. Ми працюємо з комісійними 0,5-4% суми продажу, зі стелею у 500 тис. грн. Умови, на яких в Україні хочуть працювати американці, – це 5-12% комісії, без обмеження у сумі», – стверджує директор порталу Ubiz.ua Дмитро Бойко.
В проблемах низької ефективності продажів активів банків-банкрутів учасники ринку звинувачують ФГВФО. «Фонд гарантування перестав чути українських організаторів торгів. З нами просто перестали спілкуватися, хоча ми неодноразово пропонували абсолютно прозорі механізми, які можуть збільшити продажі активів у рази. Звичайно, в умовах, коли продається 1-1,5% активів збанкрутілих банків, американців підноситимуть як принца на білому коні. Але ні в НБУ, ні у ФГВФО свідомо не робили потрібних кроків, щоб ситуація на ринку була кращою, ніж сьогодні», – вважає директор асоціації «Біржові та електронні майданчики» Олег Падалка.
Подписывайтесь на финансовые новости FinClub в соцсетях Twitter и Facebook.
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини