Долар бере висоту
Початок року ознаменувався ослабленням гривні. За два «напівробочих» тижня долар на міжбанку подорожчав на 2,7%, впритул наближаючись до 25 грн/$. На готівковому ринку він погрожує подолати рівень 27 грн/$. І хоча на курс зараз негативно впливає безліч факторів, банкіри очікують, що вже в середу ринок насититься валютою і гривня припинить дешевшати.
У страху великі очі
Новорічні свята піднесли Україні неприємний валютний сюрприз у вигляді чергової хвилі подорожчання долара. Якщо останнього робочого дня міжбанку в 2015 році – 30 грудня – середньозважений курс долара становив 24 грн/$, то 18 січня – вже 24,64 грн/$. За цей період долар підскочив на 64 копійки, або 2,7%, що, втім, виглядає «скромно».
Особливо на тлі гіршої ситуації в інших країнах. Тоді як подорожчання безготівкового долара в Україні, за даними сайту XE.com, становило 2,38%, в Молдові, Польщі та Канаді долар додав 3,91-4,98%. А в Росії взагалі піднявся до рубля відразу на 8,08%.
Менш ніж 3-відсоткове подорожчання долара в Україні «впало в око», оскільки в грудні курс коливався в діапазоні 23-24 грн/$, часто опускаючись до 22,9 грн/$. А останні три торгові сесії середини січня він весь час перебуває на позначці вище 24 грн, підбираючись до 25 грн. На готівковому ринку за цей період котирування долара «на продаж» піднялися ідентичними темпами: якщо наприкінці року банки пропонували долар по 25-26 грн, то зараз – по 26,5-26,6 грн. Ймовірно, що вже сьогодні вранці в банках вперше з'являться котирування від 27 грн/$ і вище.
У Нацбанку поспішили заспокоїти ринок, назвавши основним винуватцем «волатильності курсу національної валюти» свята, через які виникли «перекоси в попиті та пропозиції валюти». «Коли робочий день в Україні збігається з вихідним в США, попит на валюту продовжує формуватися (клієнтські заявки продовжують проходити через валютний контроль, оскільки в Україні робочий день), а пропозиція валюти обмежена (у зв'язку з вихідними в США валютна виручка на рахунки українських банків не надходить). Як наслідок, спостерігається надлишковий попит на іноземну валюту. У протилежній ситуації (коли в США робочий день, а в Україні вихідний), навпаки, формується надлишкова пропозиція іноземної валюти», – заявив заступник голови НБУ Олег Чурій. Це прямо стосується останніх днів: субота і понеділок в Україні були робочими, а в США – вихідними.
Долар в ціні
Однак зазначена Нацбанком причина – тільки один з факторів, які давили на валютний ринок України. «Впливає також скорочення валютних надходжень в країну, що зазвичай спостерігається у «мертвий» перший місяць року», – говорить FinClub замдиректора казначейства банку «Хрещатик» Едуард Назаренко. У січні минулого року цей фактор менше впливав на ринок, оскільки НБУ «ручним» чином утримував курс в діапазоні 15,9-16 грн/$.
Обсяги торгів у середині січня дійсно впали. Якщо в останні три торгові сесії минулого року міжбанк закривався на позначках $375-465 млн, то зараз в останні три дні обсяги торгів становили всього по $200-300 млн. «У нас економіка досить волатильна, плюс обсяг нашого ринку невеликий. Це означає, що зайві $10, які прийшли або пішли з ринку, можуть на курс вплинути», – стверджує заступник голови Нацбанку Дмитро Сологуб.
Додаткового зростання попиту на валюту з боку імпортерів банкіри не спостерігають. Хоча окремі імпортери могли перенести частину поставок з грудня на січень, намагаючись заощадити. З 1 січня 2016 року скасовано додатковий імпортний збір у розмірі 5-10% від митної вартості товару для всіх країн світу, а також скасовані або знижені більшість мит для продукції з ЄС у зв'язку з набуттям чинності угоди про зону вільної торгівлі. «Структура попиту та пропозиції валюти цього року порівняно з минулим роком не змінилася. Не думаю, що багато імпортерів перенесли свої заявки на купівлю валюти на січень. Для них головне – купити валюту і розрахуватися за контрактом з іноземним контрагентом, а всі витрати на її придбання, різні збори і курсові ризики закладатимуться в ціну товару і перекладатимуться на кінцевого споживача», – вважає Едуард Назаренко.
Наступний фактор, який більшою мірою тисне на готівковий ринок валюти, – виплати Фонду гарантування вкладів фізосіб. За останній тиждень грудня 2015 року вкладники банку «Фінанси та Кредит» отримали відразу 2,5 млрд грн, тоді як за три попередні місяці їм було виплачено 3,9 млрд грн. «Частина людей, які отримали виплати в гривні, знову купують долари», – говорить голова правління Комерційного Індустріального Банку Вадим Березовик.
Підсилює невизначеність і затримка з отриманням Україною траншів кредиту МВФ. «Наші чиновники розраховували, що гроші надійдуть вже на початку року, а Фонд об'єднає одразу два транші. Але на початку року представники МВФ заявили, що таке об'єднання під питанням. А без цих коштів Україні буде складно: для багатьох інвесторів Фонд, як і раніше, є основним орієнтиром», – сказав FinClub скарбничий одного з банків з іноземним капіталом.
Ще один фактор, який варто брати до уваги, – зростання гривневої ліквідності в банківській системі в 1,6 раза. Якщо 4 січня залишки на коррахунках становили 27,7 млрд грн, то вчора вранці вони досягли 45,6 млрд грн (!) – абсолютний історичний рекорд. Ліквідність намагається абсорбувати НБУ: продає банкам депозитні сертифікати на 9-34 млрд грн на день.
Нацбанк не дасть впасти
Учасники ринку сподіваються, що найближчим часом вплив короткострокових факторів на курс зменшиться. «Нацбанк періодично проводить аукціони з продажу валюти для згладжування курсових коливань, хоча суми й невеликі – в рамках $20-30 млн на день, тому всі коливання можна вважати ситуативними», – говорить Вадим Березовик. «Коливання долара перебувають в допустимих на даний момент для НБУ межах», – вважає Едуард Назаренко. Вже третій робочий день поспіль Нацбанк продає долари на аукціонах: у п'ятницю він продав $19,8 млн (по 24,2-24,33 грн/$) при попиті в $32 млн, у суботу – $16,8 млн (24,3-24,45 грн/$) при запитуваних $31,2 млн, в понеділок – $21,3 млн (23,82-24,71 грн/$) при попиті $42,6 млн.
Заспокоїтися ситуація може вже в середу. «Минулого тижня субота була робочим днем в Україні, але неробочим – в усьому іншому світі (включаючи США), а понеділок – офіційний вихідний день в США. Таким чином, платежі в доларах почнуть фактично здійснюватися тільки з вівторка і, відповідно, надходження валютної виручки в нормальному обсязі відновляться саме сьогодні. Виручка, яка надійде у вівторок, продаватиметься в середу, що має підтримати гривню», – прогнозує директор центру торгових казначейських операцій УкрСиббанку Олександр Дуда. «Швидше за все, після всіх свят відбудеться пожвавлення валютного ринку і курс трохи «просяде». Упевнений, що до кінця місяця безготівковий курс долара США не проб'є рівень 25 грн», – каже Едуард Назаренко.
Щоправда, в середньостроковій і довгостроковій перспективі курс гривні також залежатиме від ситуації на світовому валютному ринку. «Якщо російський рубль та інші валюти країн-сусідів (Білорусь, Азербайджан) продовжуватимуть девальвувати, це зробить в середньостроковій перспективі наш експорт менш конкурентним, що загрожує втратою ринків збуту», – говорить Вадим Березовик. Це спричинить зменшення валютних надходжень і посилення девальвації.
Вікторія Руденко, В'ячеслав Садовничий
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини