Карткова безвідповідальність
З 1 серпня банки зобов'яжуть повертати клієнтам кошти, вкрадені шахраями з їхніх карток Visa. Винятком стане лише факт сприяння власника картки злочинцям. На думку учасників ринку, їхні клієнти самі мають виявляти обережність під час використання карток.
Нульова відповідальність
Через півроку українці не відповідатимуть за крадіжку коштів зі своїх платіжних карток. З 1 серпня платіжна система Visa запровадить в Україні принцип нульової відповідальності для власників своїх карток. «Такий принцип працює в США дуже давно. Visa вирішила поширити його на увесь світ. Якщо шахраї вкрали гроші з картки людини без будь-якого її сприяння, то людина не несе відповідальності за це. Після проведення розслідування банк повинен буде повернути їй гроші, – розповіла директор з управління ризиками компанії Visa Лариса Макарова. – Ми даємо банкам півроку, щоб підготуватися і впровадити інструменти для цього».
В Україні питання вкрадених з карток грошей постає досить гостро. Минулого року Верховний суд України виніс окрему правову позицію, у якій вказав, що банки зобов'язані власним коштом повертати клієнтам гроші, вкрадені з їхніх карток шахраями, якщо немає доказів, що клієнти самі спровокували крадіжку своїми діями або бездіяльністю. Проте банки часто відмовляють у поверненні коштів через те, що клієнт повідомив про їх крадіжку вже після здійснення неправомірної трансакції.
Visa вважає таку позицію неправильною. «Клієнт приносить гроші до банку, кладе їх на картку, а банк каже, що в разі чого він відповідальності не несе. Це вкрай неправильно. Банки повинні вдосконалити свої системи безпеки, працювати зі страховими компаніями», – говорить Лариса Макарова. До тих банків, які не виконуватимуть цю вимогу, Visa збирається вжити заходів впливу, які вона не розголошує.
Клієнтські складності
У Нацбанку пояснюють, що клієнти банків можуть користуватися такою прерогативою в своїх інтересах. «Раніше в законодавстві було прописано, що максимальна відповідальність власника платіжної картки становить 1,5 тис. грн. Але банки сказали, що у наших громадян не такий менталітет і вони використовуватимуть це проти банків. Далі були внесені зміни в законодавство, і від цієї норми ми відмовилися», – розповів начальник відділу Департаменту платіжних систем НБУ Володимир Харченко.
Учасники ринку також вважають, що довести провину чи невинуватість клієнта в крадіжці грошей досить складно. «Незрозуміло, як оцінювати ситуацію, коли пін-код написано на картці та її загубили. Або клієнт повідомив комусь усі свої дані, то хіба має банк відповідати за це?» – здивований начальник відділу моніторингу ризиків платіжних карток Управління економічної безпеки Укрексімбанку Анатолій Денис.
Самодисципліна
Рівень фінансової грамотності українців не найкращий, тому вони можуть неусвідомлено розголошувати інформацію про свої картки. «60-65% клієнтів банків розголошують дані про свої платіжні картки третім особам. Найчастіше, звичайно, мова йде про пенсіонерів», – зазначає начальник відділу безпеки платіжних і карткових систем УкрСиббанку Дмитро Мороз.
На думку учасників ринку, клієнти банків мають відповідальніше ставитися до своїх заощаджень. «Люди мають бути уважнішими. Гроші розміщені на картці, існує ризик їх втратити. Потрібно розуміти, що випадків шахрайства буде все більше і більше. Але також потрібно посилювати відповідальність за такі дії злочинців», – каже директор Центру економічних досліджень і прогнозування «Фінансовий пульс» Сергій Мамедов.
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини