Нацбанк викриває групи
Національний банк підсилює нагляд над банками: після завершення процесу легалізації власників банків він почав примушувати їх реєструвати в групи афілійовані з банками компанії. За останній рік кількість банківських груп подвоїлася і продовжить зростати – НБУ хоче виявити всіх пов'язаних з банками осіб.
Розбилися на групи
Кількість банків в Україні через банкопад скоротилася вдвічі, проте банківських груп, навпаки, стало більше, ніж раніше. За останні 12 місяців їхня кількість майже подвоїлася! Наприкінці минулого року банківські групи створили Альфа-Банк (2 вересня 2016-го), Промислово-фінансовий банк, Індустріалбанк (обидва – 4 листопада), Укрбудінвестбанк (18 листопада). Від початку 2017-го Нацбанк зареєстрував ще вісім груп: банків «Форвард» і «Авангард» (обидва – 17 лютого), ТАСкомбанку (22 березня), Кристалбанку, Мотор Банку (обидва – 19 травня), «Українського капіталу» (31 травня ), «Січі» (14 липня), «Альянсу» (28 липня). Тепер в Україні 26 банківських груп.
Така динаміка викликає питання, адже НБУ ще в 2013 році зажадав оформити банківські групи. Серед перших їх зареєстрували ПУМБ, Ощадбанк, ПриватБанк, ОТП Банк, «Південний». Але якщо в 2013-2014 роках ініціатива створення груп йшла від банків, то зараз до процесу «активно підключився регулятор», повідомив співрозмовник в НБУ.
У НБУ розповіли, що «діагностика банківського сектора на предмет неідентифікованих контроллерами банківських груп триває з кінця 2016 року». Цей процес стартував після завершення ідентифікації реальних власників банків. «У 2016-2017 роках розроблялися зміни нормативної бази для проведення діагностики на предмет неідентифікованих банківських груп. Зокрема, були вироблені 14 ознак, які можуть свідчити про наявність спільного контролера у осіб та/або контролю між особами, а також визначені три умови, за яких ці ознаки можуть бути застосовані», – пояснили в НБУ.
Ці правки були внесені до Положення про банківські групи 22 червня. Вони дозволяють НБУ визначати компанії банківської групи за непрямими ознаками. Серед таких ознак – спільна діяльність компаній; ідентичні джерела коштів; члени органів управління однієї компанії є співробітниками або екс-співробітниками іншого учасника групи. Ці непрямі ознаки регулятор може застосовувати, якщо дані про структуру власності юрособи не дозволяють встановити його контролера; якщо задокументовані або публічно оголошені відомості про наявність контролю над юридичною особою; якщо немає підтвердженої інформації про кінцевого бенефіціарія юрособи.
Від моменту набуття чинності цих правил НБУ зареєстрував всього дві групи. Але в Нацбанку уточнили, що «багато банків вже отримали відповідні повідомлення і дали зворотний зв'язок». Тому створення нових груп триватиме. Формування груп накладає на банки обмеження, які повинні унеможливити маніпулювання операціями з учасниками групи для обходу регулювання НБУ, як це сталося в історії з Банком Михайлівським і пов'язаними фінкомпаніями.
Дотримуючись букви закону
Легалізація власників і зміна законодавства – основні «стимули» створення груп. Наприклад, банківська група Індустріалбанку була оформлена після завершення зміни структури власності банку. «Для входження суб'єктів господарювання до банківської групи необхідна наявність єдиного контролера. Таким контролером усіх юросіб групи в складі Індустріалбанку, Експрес-Банку і страхової компанії «Захід-Резерв» в березні 2016 року стала Роза Дворецька. Узгодження від регулятора на створення банківської групи було отримано в листопаді», – розповів FinClub голова правління Індустріалбанку Михайло Букрєєв.
Створення банківської групи стало першим кроком до злиття Індустріалбанку та Експрес-Банку. «Незабаром після створення групи банки об'єднали служби інкасації в єдиний центр на платформі Експрес-банку. Індустріалбанк передав йому парк автотранспортних засобів, засоби безпеки та захисту», – сказав він.
У Райффайзен Банку Аваль, чия група була оформлена 10 червня 2016-го, повідомили, що спочатку група банку і КУА «Райффайзен Аваль» була зареєстрована 15 березня 2013 року. «У листопаді 2013 року, в зв'язку з закінченням терміну дії ліцензії КУА, група втратила ознаки банківської групи, і 20 грудня НБУ припинив її роботу», – пояснила директор департаменту виконавчого управління і комунікацій Райффайзен Банку Аваль Наталія Марченко. Але в 2015-му в законі про банки і банківську діяльність розширили поняття банківської групи. Тому в березні 2016-го банк знову подав документи. До групи увійшли «РЕК Гамма», «РСР Україна», Райффайзен Лізинг Аваль, Український процесинговий центр.
У вересні 2016 року з'явилася група Альфа-Банку. «До складу нашої фінансової групи, контролером якої є люксембурзький ABH Holdings SA, входять Альфа-Банк і Укрсоцбанк, СК «Альфа-Страхування», компанія з управління активами «Укрсоц-Нерухомість», компанії «Паритет-Фінанс» та «Неос Лізинг». Створивши банківську групу, ми беремо на себе значно більшу відповідальність, адже НБУ може встановлювати до груп додаткові вимоги щодо якості системи корпоративного управління, управління ризиками, внутрішнього контролю, звітності», – стверджує генеральний менеджер Альфа-Банку Іван Світек.
Добровільно-примусова реєстрація
Створення банківської групи є зобов'язанням контроллера, але якщо він не проявить ініціативу навіть після попередження НБУ, то регулятор має право самостійно визнати таку групу. У випадку банку «Форвард» ініціатором створення групи виступав Нацбанк. До групи увійшли банк, страхова компанія «Довіра та гарантія», Універсальне бюро кредитних історій. «Якщо такі відомості не були надані Нацбанку, а фактично банківська група існує, то НБУ має право самостійно ідентифікувати і визнати банківську групу», – сказали FinClub в прес-службі НБУ.
Під примусову группізацію потрапив і банк «Авангард», що належить колишнім бізнес-партнерам голови НБУ Валерії Гонтаревої. «Рішення про визнання та реєстрацію банківської групи брав НБУ. Реєстрація банківської групи не дає ICU жодних переваг, а тільки несе додаткове навантаження для всіх її учасників», – вважає керуючий директор групи ICU Костянтин Стеценко.
Група не планує розширюватися. «Компанії-резиденти ICU, об'єднані разом з банком «Авангард» в цю групу, не ведуть ніякої спільної діяльності, не задіяні у спільних проектах, банк «Авангард» не бере участі в їхньому капіталі, а тому утворення, назване «банківською групою» за рішенням регулятора, в нашому конкретному випадку є штучним», – впевнений Костянтин Стеценко.
Виявлення нових груп гальмує «непрозорість ринку небанківських фінансових послуг». «Великою проблемою є те, що структури власності фінансових компаній, на відміну від банків, продовжують залишатися непрозорими. Тому НБУ змушений за непрямими критеріями визначати прихований контроль», – пояснили в НБУ.
Подписывайтесь на финансовые новости FinClub в Viber, Twitter и Facebook.
ТОП-новини