ОСЦПВ не залишилося без грошей
Страхова інфляція
За перші три місяці поточного року обсяг зібраних страховиками премій з ОСЦПВ підскочив на 17,8% – до 607 млн грн – на тлі падіння кількості укладених договорів на 12,8%, до 1,62 млн шт. Про це вчора повідомили в Моторному (транспортному) страховому бюро України (МТСБУ). Таким чином, середня ціна одного поліса підвищилася з 277,8 до 375,1 грн.
Це високі темпи, враховуючи, що минулий рік страховики завершили 1,4-процентним зростанням. Подорожчання страховки було визначено ще влітку – МТСБУ рекомендувало з 1 червня 2014-го відмовитися від мінімальних базових коефіцієнтів для розрахунку вартості ОСЦПВ. «Майже всі учасники ринку прислухалися до рекомендацій та використовували при укладанні договорів вищі коефіцієнти», – говорить голова правління СК «Княжа» Дмитро Грицута.
За даними учасників ринку, вартість поліса зросла на 30-50%, однак через те, що страховики в березні 2014 року перестали укладати договори в Криму, а потім втратили бізнес у Донецькій та Луганській областях, загальне зростання премій опинилося на рівні статистичної похибки . Але компанії, кількість клієнтів ОСЦПВ яких не змінилася, сповна скористалися підвищенням середньої вартості страхування на 35%. «Нам вдалося зберегти практично усіх своїх клієнтів, а обсяг премій виріс на 46%», – зазначає в.о. заступника директора з обов'язкових видів страхування СТ «Іллічівське» Ірина Маркевич.
Комплекс проблем
Невирішеною залишається проблема агентських винагород. «Деякі компанії продовжують платити високі комісійні, що негативно відбивається на їхній платоспроможності», – говорить Дмитро Грицута. Страховики регулярно залишають ринок. Востаннє це відбулося 8 травня: Нацкомфінпослуг анулювала ліцензію на ОСЦПВ у СК «Україна», яка отримувала негативні оцінки роботи в сегменті ОСЦПВ і мала заборгованість перед фондами МТСБУ.
Ринок перерозподіляється на користь компаній з іноземним капіталом, кажуть його учасники, але точних цифр поки немає. «Цей процес почався ще минулого року: зараз розрив між трійкою лідерів у сегменті ОСЦПВ – компаніями «Оранта», ТАС і «Провідна» – та іншими учасниками ринку скорочується», – зазначає Дмитро Грицута. За його словами, найближчим часом кількість укладених договорів продовжить зменшуватися. «І не тільки за рахунок клієнтів Донецької та Луганської областей. Деякі автовласники перестали купувати ОСЦПВ через скорочення доходів, що змушує їх економити», – нарікає Дмитро Грицута.
Втрата бізнесу в Криму та зоні АТО скоротила виплати. У I кварталі страховики отримали на 25% менше заяв від постраждалих на 265,7 млн грн (-5,4%). Кількість врегульованих справ впала на 15,8%, за ними виплачено 244,2 млн грн (-3,5%). Частка випадків, врегульованих за допомогою європротоколу, виросла до 9,15%, але сума виплат за ними – лише 12,1 млн грн (+ 33,5%).
Буде дорожче
Страховики визнають, що у виплатах за січень-березень не відображена девальвація. За даними МТСБУ, середній розмір виплати зріс лише на 1 тис. грн – до 10,3 тис. грн. «У нинішній статистиці відображені виплати за страховими випадками, які настали восени минулого року. Зростання виплат, викликане падінням курсу гривні в лютому 2015-го, ми побачимо в кращому випадку в звітності за півріччя», – говорить Дмитро Грицута.
«За аналітикою нашої компанії, вартість «кошика» запчастин у порівнянні з 2014 роком зросла на 216,8%», – підрахувала Ірина Маркевич. «У нашій компанії спостерігається планомірне зростання середнього розміру виплати, починаючи з середини 2014-го. За цей період середній розмір виплати збільшився більш ніж на 20%, і це зростання могло би бути ще більш значним, якби не граничний ліміт виплати у 50 тис. грн, оскільки частка максимальних виплат порівняно з минулим роком також зросла. Ми очікуємо стабілізації величини середньої виплати з квітня-травня, оскільки в цей період закінчується термін врегулювання справ, які настали до останньої значної зміни курсу валют в лютому», – розповідає директор департаменту врегулювання збитків СК «Альфа Страхування» Олександр Ваховський.
Почастішали випадки, коли максимального ліміту в 50 тис. грн виявляється недостатньо для виплати потерпілому. Це ще одна нова тенденція. «Поки ліміти не змінено, ми не можемо нічого вдіяти. Платимо максимальну дозволену суму – 50 тис. грн», – говорить Дмитро Грицута. У березні МТСБУ подало у Нацкомфінпослуг пропозицію переглянути ліміти відповідальності з ОСЦПВ і підвищити їх щонайменше у півтора рази (див. «ОСЦПВ не може стриматися»). Проте відповіді від комісії поки не було.
У той же час обсяг премій тільки зростатиме: з 1 травня 2015-го МТСБУ рекомендувало при розрахунку вартості ОСЦПВ використовувати ще більш високі коефіцієнти (див. «ОСЦПВ набирає висоту»), що призведе до додаткового подорожчання на 25-30%.
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини