ПриватБанк відкладе борг до 2020 року
ПриватБанк оголосив про скорочення заборгованості перед НБУ до 15,5 млрд грн, але не планує прискорено погашати цю суму. Держбанк хоче домовитися з НБУ про реструктуризацію заборгованості до 2020 року. Після погашення боргу застави і поручительства колишніх власників перейдуть у забезпечення за іншими їхніми кредитними зобов'язаннями перед банком.
Борг чекає платежу
ПриватБанк вивчає можливість реструктуризації заборгованості перед Нацбанком за кредитами рефінансування, яка до початку лютого становила 15,52 млрд грн. «Банк планує продовжити кредити на справедливих умовах до 2020 року або повернути», – заявила FinClub заступник голови правління ПриватБанку Галина Пахачук. Для повернення боргу банк застосує будь-які доступні інструменти. «Можливий варіант зміни застави (на ОВДП з портфеля банку), залучення коштів на міжбанківському ринку і приріст депозитної бази», – перераховує вона.
На початку 2016 року борг ПриватБанку перед НБУ становив 26,6 млрд грн. До моменту націоналізації він скоротився до 19 млрд грн, але 14 млрд грн з них були прострочені. 20 і 22 грудня 2016-го ПриватБанк отримав від НБУ два кредити на 25 млрд грн, але вже за кілька тижнів він погасив їх. До 1 лютого борг зменшився до 15,52 млрд грн.
На останній прес-конференції голова правління ПриватБанку Олександр Шлапак показав слайд, на якому нульова заборгованість перед НБУ була запланована на квітень 2020 року. «Залишилося приблизно 15,5 млрд грн. Я гадаю, що найближчим часом ми з Нацбанком проведемо фінальні переговори і домовимося, що далі робитимемо з цим рефінансуванням», – сказав він.
Про те, що ПриватБанк не може вчасно повернути кредити Нацбанку, стало відомо минулого літа. У звіті за 2015 рік, аудованому компанією PwC, зазначалося, що у ПриватБанку навесні 2015-го з'явилося прострочення зі сплати боргу, але НБУ не застосував санкцій. Банк мав повернути кредити до квітня 2017 року. У лютому-березні 2016-го він провів з НБУ переговори і пообіцяв «поступово погасити прострочену суму основного боргу і сплатити відсотки за кредитами рефінансування до серпня 2017 року». Законодавство дозволяло банку просити відстрочку сплати боргу на період до червня 2020-го. «Термін погашення кредитів, за узгодженим з НБУ графіком, наступає 31 серпня 2017 року і до 2020 року», – сказала FinClub Галина Пахачук.
Серед застав з рефінансування були особисті гарантії екс-власника банку Ігоря Коломойського. У 2014-2015 роках ПриватБанк отримав рефінансування під особисті гарантії на 5,9 млрд грн. У НБУ не говорять, який обсяг рефінансування, забезпеченого порукою екс-акціонера, вже погашено. Але після повернення боргу ПриватБанком ця гарантія не «знімається». «Застави і поручительства колишніх власників перейдуть у забезпечення за іншими їхніми кредитними зобов'язаннями перед банком (застави другої черги)», – каже Галина Пахачук.
Особисті проблеми
НБУ накопичив негативний досвід повернення гарантованих власниками кредитів рефінансування. Його найбільшими боржниками, які давали поручительство за кредитами, є Олег Бахматюк (кредити ВіЕйБі Банку і «Фінансової ініціативи» – на 4,55 млрд и 4 млрд грн), Костянтин Жеваго (на 1,5 млрд грн за банком «Фінанси та Кредит»), Леонід Клімов (на 300 млн грн за Імексбанком) і Микола Лагун (земельні ділянки на 767 млн грн під рефінансування Дельти).
Жоден з них не повернув ці кошти. Більш того, суди ухвалюють рішення на користь поручителів і знімають арешти з майна. Нацбанк програв уже кілька судів за цими кредитами Леоніду Клімову і Олегу Бахматюку. «Це проблема судової реформи. Ми можемо тільки привертати увагу громадськості до неї. Ми також звертаємося до президента і правоохоронних органів», – говорила раніше голова Нацбанку Валерія Гонтарева.
Юристи говорять про складнощі під час стягнення грошей за особистим дорученням. «Щодо позитивного результату в суді про стягнення грошових коштів з поручителя, то все виглядає досить примарно. Цивільне законодавство містить досить багато підстав, які звільняють поручителя від виконання обов'язків за основним зобов'язанням, – говорить юрист адвокатського об'єднання «СК Груп» Володимир Мартиненко. – Це можуть бути як форс-мажорні обставини та припинення договору поруки за підставами зі статті 559 Цивільного кодексу, так і визнання поруки недійсною в рамках ЦК».
ТОП-новини