Росія «вливає» гроші в Україну

Росія «вливає» гроші в Україну

Російські банки не бояться інвестувати гроші в Україну. ВТБ оголосив про рекордну допемісію на 14,5 млрд грн, ще на початку року першість за «вливанням» коштів утримував Промінвестбанк, який пообіцяв збільшити капітал на 9,2 млрд грн. Причина готовності росіян «інвестувати» в банки, незважаючи на політичні ризики, проста: дії влади показують, що вона не планує перешкоджати роботі російських банків в Україні.


Велике вливання

Парламент України ще в січні визнав Росію країною-агресором. Але це не зупиняє інвестиції російських банків у їхні українські «дочки». ВТБ Банк оголосив про найбільшу на ринку докапіталізацію: акціонери «увіллють» в нього 14,5 млрд грн, що дозволить наростити капітал до 25,3 млрд грн (зростання з 6-го на 3-е місце). Нові гроші в Україну не надійдуть: в акції будуть конвертовані міжбанківські кредити, раніше надані материнським банком ВТБ.

ВТБ Банк позиціонує зростання капіталу в 2014-2015 роки на 19,9 млрд грн як найбільшу докапіталізацію українського комерційного банку. «Рішення про збільшення статутного капіталу прийнято за результатами стрес-тестування і є сильним позитивним сигналом для регулятора, наших клієнтів і ринку», – запевняє голова правління ВТБ Банку Костянтин Вайсман.

Фінансова звітність банку показує наявність у нього проблем. Збиток установи в I півріччі досяг 1,37 млрд грн, а норматив адекватності регулятивного капіталу за мінімального рівня в 10% впав до 8,05%. Із загального обсягу зобов'язань в 36,3 млрд грн, станом на 30 червня, на міжбанківські валютні кредити прийшлося 21,7 млрд грн (60%).

Інші російські інвестори також фінансують «дочок». Зовнішекономбанк, підконтрольний уряду РФ, збільшив капітал Промінвестбанку наприкінці минулого року на 4,7 млрд грн, а в квітні 2015-го оголосив про додаткову емісію на 9,2 млрд грн – до 21,8 млрд грн. Сбербанк Росії не збільшував свого капіталу, як і «майже російський» Альфа-банк. «НБУ почав діагностику активів і стрес-тестування найбільших банків, в тому числі Дочірнього банку Сбербанку Росії. За результатами діагностики капітал Дочірнього банку Сбербанку Росії буде відновлено до необхідного, за даними НБУ, рівня», – повідомили в прес-службі Сбербанку Росії.

Аналогічний спосіб збільшення капіталу – конвертація кредитів материнської структури в капітал – застосовано і в Укрсоцбанку (капітал зріс на 5,55 млрд грн). Держбанки поки не оголошували допемісію: в 2014 році Ощадбанк отримав 11 млрд грн, Укрексімбанк – 5 млрд грн.

Ліберальна позиція

Згода Зовнішекономбанку і банку ВТБ, які контролюються російським урядом і російським Федеральним агентством з управління державним майном, на підтримку «дочок» пояснюється лояльністю української влади, яка не має наміру застосовувати які-небудь істотні санкції до банків з російським капіталом. Наприклад, 28 червня набрав чинності закон «Про ліцензування певних видів господарської діяльності», згідно з яким російським інвесторам фактично заборонено володіти українськими компаніями, що мають ліцензії на здійснення будь-яких операцій. Під дію цього правила потрапили всі фінансові установи (страхові компанії, біржі, торговці цінними паперами тощо), але тільки не банки. Хіба що банки були позбавлені брокерської ліцензії на операції з ЦП.

Нацбанк також дотримується нейтральної позиції щодо російських банків. Цьому навіть не заважає той факт, що російські ВТБ, Сбербанк Росії і Зовнішекономбанк потрапили під санкції з боку США. Український Промінвестбанк навіть окремим пунктом опинився в цьому чорному списку, але й в такому випадку Нацбанк не має наміру застосовувати до нього будь-які заходи впливу. Хоча відповідно до постанови № 346 регулятор може в такій ситуації обмежувати роботу банку. Минулого року від цього постраждав Всеукраїнський банк розвитку. Рада Євросоюзу застосувала санкції до його власника Олександра Януковича. Далі Нацбанк визнав цю установу неплатоспроможню, і зараз її мають ліквідувати.

Промінвестбанку такий ризик не загрожує, оскільки він надто великий і важливий для системи. «Акціонери Промінвестбанку повинні докапіталізувати його на значну суму. Крім того, це створює загрозу фінансовій стабільності, оскільки це один з системно важливих банків», – пояснив місяць тому перший заступник голови Нацбанку Олександр Писарук. На п'ять найбільших російських банків припадає тільки валютних роздрібних вкладів на $ 1,077 млрд.

Політичне питання

Ідеї обмежити діяльність російських банків виникали в парламенті VII і VIII скликань. Депутати від «Свободи» і «Радикальної партії Олега Ляшка» подавали проекти рішень про заборону або націоналізацію установи з російським капіталом. Проте ці ініціативи навіть ніхто не розглядав у сесійній залі.

Тому єдина санкція, якої можуть побоюватися в Кремлі, – це невиконання економічних нормативів, у тому числі щодо капіталу, резервів та ліквідності. «Позиція Нацбанку в цьому питанні досить однозначна: банки, які за результатами діагностики не зможуть надати адекватний план реструктуризації, основним пунктом якого буде докапіталізація, а також не зможуть виконувати цей план, будуть виведені з ринку», – говорить голова правління Укрсоцбанку Тамара Савощенко. Тому бажання російських банків докапіталізуватися цілком зрозуміле.

Долучайтесь