Завершилася ера Рибалки

Завершилася ера Рибалки

Парламентський комітет з питань фінансової політики та банківської діяльності втратив голову. Сергій Рибалка залишив цей пост у зв'язку з переходом його партії в опозицію. Найближчими днями коаліція заповнить вакансію – найбільші шанси на це у членів фракції «Блоку Петра Порошенка». Учасники фінансового ринку готові працювати з будь-яким головою комітету. Головне, щоб він не лобіював популістську конвертацію валютних кредитів і не претендував на переділ грошових потоків «автоцивілки» (рос.).

Фінансовий комітет втратив Рибалку

Заява фракції Радикальної партії Олега Ляшка про вихід з коаліції автоматично позбавила Сергія Рибалку поста голови комітету з питань фінансової політики та банківської діяльності. «Ми змушені перейти в опозицію. У зв'язку з цим Радикальна партія відкликає свого представника в уряді. Прийнято також рішення про складання повноважень трьох голів парламентських комітетів від нашої фракції. Ці рішення прийняті членами фракції одноголосно. Тому я складаю повноваження голови комітету ВР з питань фінансової політики та банківської діяльності», – заявив Сергій Рибалка. Віктор Галасюк очолював комітет з питань промислової політики та підприємництва, а Сергій Скуратівський – комітет з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства.

rybalka zayava

На постах голів комітетів протягом останного року були тільки члени коаліції. Наприклад, після переходу Романа Насірова («Блок Петра Порошенка») до Державної фіскальної служби звільнене місце голови комітету з питань податкової та митної політики зайняла член комітету Ніна Южаніна (БПП). Депутати не поспішають коментувати, хто здатен керувати комітетом. «Робота комітету триває навіть в тому випадку, якщо його керівник залишає свій пост. Рішення про нового керівника прийматимуться, коли коаліція розподілить квоти», – заявив FinClub секретар комітету Максим Поляков («Народний фронт»).

Якщо нового голову не шукатимуть серед депутатів інших комітетів, більше шансів очолити комітет у депутатів пропрезидентських фракцій. Від БПП до комітету входять перший замглави Михайло Довбенко, замглави Руслан Демчак, члени Степан Кубів і Павло Різаненко. Представниками інших фракцій коаліції є замглави Денис Дзензерський, член Віктор Романюк, секретар Максим Поляков (усі – «Народний фронт»), член Олег Лаврик («Самопоміч»).

Позитивний досвід

Представників БПП учасники фінансового ринку оцінюють як найбільш ймовірних кандидатів на пост голови. Банкіри сподіваються, що керівником фінансового комітету стане людина, що має досвід роботи на банківському ринку. «Це Степан Кубів і Руслан Демчак. До речі, останній був одним з небагатьох депутатів, хто голосував проти законопроекту № 1558-1. Також добре працювати з Михайлом Довбенком, – говорить виконавчий директор Незалежної асоціації українських банків Олена Коробкова. – Хочеться, аби комітет очолила людина, яка розуміє аргументи всіх сторін і не рухається на хвилі популізму».

Конфлікт навколо прийняття в трьох читаннях законопроекту № 1558-1 був ключовим для банківського ринку, оскільки він оцінював свої майбутні збитки від його прийняття і набуття чинності у суму понад 100 млрд грн. А Сергій Рибалка неодноразово підтримував протестувальників, які вимагали під стінами НБУ і парламенту конвертації валютних кредитів за 5,05 грн/$.

Степан Кубів має досвід роботи на банківському ринку. Тільки в Кредобанку він пропрацював 14 років: пройшов шлях від спеціаліста планово-економічного відділу до голови правління. Два роки він був членом наглядової ради банку «Львів». А з 12 грудня 2012 року до лютого 2014-го був заступником голови комітету з питань фінансів та банківської діяльності Верховної Ради VII скликання. Після Революції Гідності – з лютого до червня 2014 року – він обіймав посаду голови Нацбанку. Зараз Степан Кубів є представником президента у Верховній Раді, тому зможе претендувати на посаду голови комітету, тільки позбувшись цього статусу. «Він багато зробив для порятунку банківської системи на початку минулого року. Але до його роботи були питання: саме тому йому на зміну прийшла Валерія Гонтарева. Чи варто зараз робити його першою особою комітету?» – характеризує кандидата один з учасників фінансового ринку.

Руслан Демчак є засновником «Української бізнес групи» (UBG), до якої входив Ерде Банк, визнаний неплатоспроможним у 2012 році. Цікаво, що наприкінці серпня Фонд гарантування вкладів фізичних осіб продав UBG перехідний банк «РВC», який був створений на базі неплатоспроможного Омега Банку. Депутат відкидає будь-який зв'язок з UBG.

Досвід роботи на банківському ринку Михайло Довбенко отримав у 1990-х. Він очолював регіональні філії банку «Україна», Західноукраїнського комерційного банку і Правекс-банку. Три роки він очолював банк «Прут і К», який надалі влився в Кредобанк.

Учасники страхового ринку схиляються до кандидатури Павла Різаненка. «Він добре знає і розуміє роботу фінансового ринку. Більш того, приймаючи рішення, враховує українські реалії та можливі наслідки того чи іншого рішення, а не керується миттєвою вигодою», – пояснили в одній з найбільших страхових компаній. Після звільнення Сергія Рибалки з посади голови комітету як мінімум призупиниться війна за грошові фонди Моторного (транспортного) страхового бюро України: саме він був ініціатором відсторонення учасників ринку від управління їхніми коштами. Втім, у самому МТСБУ вчора від коментарів відмовилися.

Вікторія Руденко, Олена Губар

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitterFacebook.

Долучайтесь