Соціальні інспектори заберуть зайве
Через півроку в Україні з'явиться соціальна інспекція, яка повинна підвищити якість перевірок обґрунтованості надання пільг, субсидій та соцдопомоги. Майже 550 інспекторів з'ясовуватимуть легітимність соцвиплат. В інших країнах подібні інституції ефективні, але підконтрольність соцінспекторів Мінсоцполітики робить ініціативу безглуздою.
У пошуках інспекторів
Мінсоцполітики пропонує створити з 1 липня 2017 року соціальне інспектування – підрозділ зі штатом 550 осіб, який контролюватиме надання соцвиплат. Про це йдеться в проекті закону «Про забезпечення держконтролю у сфері соціальної підтримки». Досі соціальні інспектори займалися лише призначенням соцвиплат. «Ухвалення закону підвищить статус соціальних інспекторів та ефективність їхньої діяльності за рахунок виконання лише контролюючих функцій, виведення з-під підпорядкування керівників місцевих органів соціального захисту населення, достатнього рівня фінансового та матеріально-технічного забезпечення», – йдеться в документі. У міністерстві підрахували, що в 2017 році знадобиться 19,3 млн грн на оплату праці соціальних інспекторів та 1,5 млн грн – на оплату відряджень.
Втім, після прийняття закону до держбюджету надійде від Світового банку $20 млн (520 млн грн), а за $6,4 млн Світовий банк забезпечить соціальних інспекторів комп'ютерами, офісним обладнанням, системами навчання соціальних інспекторів. «Надалі передбачено, що сума коштів, які повернуться до бюджету в результаті ефективної роботи соціальної інспекції, буде більше сум на її утримання», – йдеться в пояснювальній записці.
Добрими намірами
У Мінфіні підтримують ідею створення соціальної інспекції. Ця ініціатива фактично має стати продовженням розпочатої процедури верифікації одержувачів соцвиплат. За планами масштабної верифікації, запущеної в березні, Мінфін збирався заощадити 5 млрд грн. Порівнюючи бази даних (списки втрачених паспортів, померлих, одержувачів соціальної допомоги), Мінфін виявив 1,2 млн випадків, за якими до кінця року можна заощадити 9 млрд грн. Однак міністерство не може самостійно припиняти або скасовувати соцвиплати, воно лише передає інформацію про порушення розпорядникам, які й приймають рішення.
Мінсоцполітики не поспішає припиняти виплати. «У мене склалося стійке враження, що Мінсоцполітики не зацікавлене в справедливості таких виплат. Також виникають традиційні причини-відмазки: недостатні повноваження, не передбачено положеннями, не вистачає коштів, немає загальних баз даних тощо», – розповідає представник громадянської платформи «Нова країна» Тарас Козак.
Соціальні інспектори контролюватимуть правильність і своєчасність призначення соціальної підтримки. Йдеться про перевірку держдопомоги малозабезпеченим сім'ям, матерям-одиначкам, субсидії і пільги по оплаті послуг житлово-комунального господарства (тільки в 2017 році на субсидії хочуть спрямувати 50,7 млрд грн). Інспектори повинні будуть відвідувати одержувачів соцдопомоги, щоб визначати ступінь їх бідності і знаходити їх додаткові джерела для існування, про яких одержувачі державної допомоги не повідомили держава, але які можуть вплинути на розмір або навіть сам факт призначення допомоги.
Тому Мінфін запропонував підпорядкувати нову соціальну інспекцію Кабміну, а не тому самому органу, який призначає виплати. «Положення законопроекту передбачають конфлікт інтересів у реалізації держполітики в сфері соціальної підтримки, оскільки, виходячи з міжнародного досвіду, органи, які призначають і виплачують допомогу, і органи, які контролюють цільове використання бюджетних коштів, попереджають і виявляють випадки порушення законодавства, підзвітні та підконтрольні різним органам виконавчої влади», – йдеться в урядових матеріалах.
Проте пропозицію Мінфіну не прийняли. «Створення відокремленого агентства контролю соціальних витрат у формі центрального органу виконавчої влади потребує суттєвих витрат з держбюджету на його утримання, зокрема, на оренду приміщень, оплату комунальних послуг, на збільшення штату за рахунок введення в штат кадрової та юридичних служб, бухгалтерії та господарського відділу, що спричинить збільшення фонду оплати праці», – вважають автори законопроекту з Мінсоцполітики.
Пошук порушень
Світова практика свідчить про ефективність таких інспекцій. Представник Світового банку Катерина Петрина на засіданні парламентського комітету з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення повідомила, що у Великій Британії аналогічний орган знизив частку некоректних виплат з 2% до 0,5%. «Потрібно визнати, що проблема фальшивих виплат і махінацій є. Причому вона більша, ніж видно на поверхні. Не може рівень таких виплат в Україні бути нижчим, ніж в розвинених країнах. Очевидно, що потрібен механізм контролю за призначенням соціальних виплат», – зазначає заступник голови Стратегічної групи радників при Кабінеті міністрів Павло Кухта.
Але, на його думку, законопроект у тому вигляді, в якому його запропонувало Мінсоцполітики, не має сенсу. «У пропозиціях Мінсоцполітики є своя логіка: на створення незалежної структури зараз не виділено коштів. Але контроль в ситуації, коли контролери і контрольовані знаходяться в одній структурі, не може бути ефективним. Тому головне питання: як побудувати механізм верифікації виплат? Я гадаю, ця ідея ще буде обговорюватися усіма учасниками процесу», – каже Павло Кухта.
«Інститут соціальної інспекції повинен бути незалежним. При Мінсоцполітики вже працюють соціальні інспектори: витрати на їх утримання більше, ніж сума коштів, які вони економлять. Така ситуація мені здається дивною: в міністерстві повинні бути зацікавлені в тому, щоб платити великі суми меншій кількості людей. При цьому створювати такий інститут при Мінфіні теж небезпечно: в такому випадку є ризик, що ніхто нічого не отримає», – натякає Тарас Козак на надмірну «ощадливість» Мінфіну.
ТОП-новини