Банки мають перевіряти власників електронних мобільних гаманців
Після 28 квітня 2020 року оператори мобільного зв’язку зможуть і надалі без будь-яких обмежень надавати телекомунікаційні послуги власникам електронних гаманців.
Про це йдеться в роз’ясненні Національного банку щодо набуття чинності з 28 квітня закону «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення».
«Оператори мобільного зв’язку зможуть, як і раніше, надавати послуги мобільного зв`язку своїм користувачам, у тому числі неідентифікованим абонентам. Норми цього закону не регулюють телекомунікаційні послуги та відносини між операторами мобільного зв’язку та їх абонентами. Тож занепокоєння операторів мобільного зв’язку через набуття чинності закону є необґрунтованим», - пояснює НБУ.
Не потрібно ідентифікувати та верифікувати користувачів технічних електронних гаманців (транзитних, аналітичних):
- відкриття яких не ініціюється мобільним абонентом;
- які використовуються для «технічних цілей»;
- які не пов’язані з ініціацією переказів користувачем на користь інших осіб.
Тобто оплата мобільного зв’язку відбуватиметься без будь-яких змін та обмежень.
Водночас, якщо клієнт особисто ініціює відкриття електронного гаманця та має намір проводити переказ коштів на користь інших осіб, тоді фінансові установи в межах закону повинні здійснити належну перевірку такого клієнта, в тому числі його ідентифікацію та верифікацію.
«Закон покладає на фінансові установи певні обов’язки, зокрема, з метою вивчення їх клієнтів. Водночас Національний банк установить тривалий перехідний період – до 1 січня 2021 року, щоб усі учасники ринку мали достатньо часу для налаштування своїх автоматизованих систем та перебудови внутрішніх процесів», – наголосив директор департаменту фінансового моніторингу НБУ Ігор Береза.
Національний банк до 28 липня 2020 року, як цього вимагає закон, розробить і затвердить нормативні акти, які урегулюють, у тому числі, питання здійснення заходів із належної перевірки користувачів електронних гаманців.
Зі свого боку фінустанови зможуть провести до 1 січня 2021 року належну перевірку користувачів наявних електронних гаманців.
Щодо нових користувачів електронних гаманців, фінустанови мають здійснювати їх належну перевірку відповідно до власних внутрішніх процедур з урахуванням вимог закону.
Наприклад, регулятор має намір запропонувати спрощені процедури ідентифікації користувачів лімітованих електронних гаманців.
У свою чергу фінансові установи зможуть ідентифікувати клієнта, отримавши від нього:
- копії його ідентифікаційних документів (паспорт та ідентифікаційний код);
- фотофіксацію клієнта з його документом, що посвідчує особу (паспорт).
Закон “Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення” набирає чинності з 28 квітня 2020 року.
Підписуйтесь на новини FinClub у Telegram, Viber, Twitter, Facebook.
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини