
Ветерани потребують грантів більше, ніж кредитів
Банки залишаються консервативними у кредитуванні ветеранських бізнесів, тому ветеранам доводиться шукати грантові програми для запуску стартапів.
«Є ситуації, коли у людини був бізнес до вторгнення. Вона пішла на війну, бізнес вижив, і вона хоче отримати фінансування на розширення бізнесу. А за параметрами комплаєнсу та фінансового моніторингу заявка не проходить, тому що бізнес наче не працював», – розповів заступник начальника управління міжнародного співробітництва банку «Глобус» Максим Кузьменко під час круглого столу «Чи готові банки обслуговувати ветеранів війни?», проведеного «Фінансовим клубом».
«Зараз проводимо обговорення з іноземними партнерами, тому що один з варіантів, як вирішити проблему фінансування бізнесу ветеранів, – це залучення грантових коштів з-за кордону», – зазначив Максим Кузьменко.
У світі багато організацій, які опікуються цим питанням, але вони не хочуть йти в Україну, поки триває війна. «Коли я був з хлопцями в траншеї десь під Роботиним, одне з питань, яке ми обговорювали, було – власний бізнес. Один хоче відкрити свою кав’ярню, інший хоче відкрити свій тату-салон. У людини є розуміння, як це зробити, і є досвід. Але це все одно стартап. А отримати фінансування на стартап у банку майже нереально», – каже Максим Кузьменко, який також є ветераном.
Подібними проєктами опікується Український ветеранський фонд, є певні грантові організації. «Це також і питання фінансової обізнаності – далеко не всі знають про такі організації. Та й ресурсний ліміт цих організацій надзвичайно малий в порівнянні з запитом людей», – констатував Максим Кузьменко.
ПУМБ запустив для ветеранів проєкт «Жити назустріч», у рамках якого є «фінансовий рестарт». «Це п’ятитижневий курс, який допомагає по-новому подивитися на фінанси. Це і про свій стартап, і про планування бюджету, і корисні поради, вебінари, спілкування», – розповіла проєктна менеджерка «Програми розбудови інклюзивності» в ПУМБ Зоя Мінаєва.
«Також в межах цього проєкту ми запустили освітньо-грантову програму з розвитку ветеранського бізнесу. 15 переможців вже отримали фінансування від ПУМБ на розвиток власного бізнесу. Наразі усі переможці протягом трьох місяців мають підтримку менторів та експертів для якісного старту», – додає Зоя Мінаєва.
Поширена історія – коли ветерани звертаються за консультацією з вирішення питання проблемних кредитів, які отримали такий статус, поки вони були на фронті. «І ми розповідаємо усі алгоритми дій: як отримати розстрочку, як закрити кредит, як спілкуватися із колекторами», – пояснила вона.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
Схожі матеріали (за тегом)





ТОП-новини