Податок на китайські Amazon та Temu: які наслідки для держави?

Податок на китайські Amazon та Temu: які наслідки для держави?

Серед перших законодавчих ініціатив на початку 2025 року зявилися депутатські законопроєкти, які мають врегулювати питання оподаткування міжнародних посилок та привести їх у відповідність до європейського законодавства 12429 та №12430. Чому ініційовані ці законопроєкти, пояснює координатор експертних груп Економічної експертної платформи Олег Гетман.

Поточна ситуація/проблематика

Стрімкий розвиток цифрових технологій відкрив нові можливості для підприємницької діяльності. Завдяки доступу до широкого асортименту глобального ринку, можливості здійснювати онлайн-платежі, а також розвитку сервісів логістики та доставки, традиційні способи купівлі й продажу зазнали суттєвих змін, що дозволило значно розширити географію продажів. У світі активно розвивається інтернет-торгівля через глобальні маркетплейси, такі як Amazon, Aliexpress, Temu тощо, які доставляють товари кінцевим споживачам у вигляді міжнародних поштових чи експрес-відправлень. Однак глобалізація торгівлі ставить нові виклики перед економіками та суспільством, зокрема перед податковими та митними системами, які сформувалися раніше й потребують адаптації до сучасних реалій.

За інформацією Міністерства фінансів України, загальна кількість та вартість міжнародних поштових та експрес-відправлень, які були ввезені в Україну протягом 2022-2023 років та 9 місяців 2024 року, складає 137,5 млн відправлень, загальною вартістю 185,0 млрд грн. При цьому темпи зростання кількості й вартості міжнародних поштових та експрес-відправлень за 9 місяців 2024 року уже випереджають річні показники попереднього року на 43,8% за сумою. У кількісному вимірі 99% відправлень міжнародної електронної торгівлі надходять в Україну без оподаткування.

Частка товарів китайського походження у 2024 році у структурі продажів через онлайн-платформи (за кількістю) склала 62,2%. Норми вітчизняного законодавства передбачають, що товари (окрім підакцизних), які надсилаються на митну територію України на адресу одного одержувача у міжнародних поштових та експрес-відправленнях, митна вартість яких не перевищує 150 євро, не є об’єктами оподаткування ПДВ та митом.

У разі відміни пільги в оподаткуванні посилок вартістю до 150 євро додаткові надходження податку на додану вартість у 2024 році могли б скласти 11,8 млрд грн. Прогноз на 2025 рік – додаткові надходження до бюджету склали б 17 млрд грн.

Яка ситуація у ЄС?

З липня 2021 року в ЄС набули чинності зміни, що скасували неоподатковане ПДВ ввезення міжнародних поштових відправлень, вартість яких складає до 22 євро. Таке рішення стало відповіддю на агресивний демпінг низки китайських маркетплейсів, а також на зростання бюджетних втрат. Сьогодні в ЄС сплата ПДВ здійснюється з усіх посилок, що надходять з третіх країн. Винятком є лише отримання подарунків вартістю до 45 євро. Для спрощення декларування та сплати ПДВ для онлайн-продажів товарів низької вартості, що імпортуються з третіх країн, створено систему Import One Stop Shop (IOSS). Електронні платформи та онлайн-магазини з продажу товарів можуть задекларувати і сплатити ПДВ через систему IOSS, якщо сумарна вартість такого товару не перевищує 150 євро. Вказаний підхід є добровільним.

Що пропонують в Україні народні депутати?

Законопроєкти № 12429 та № 12430 по суті копіюють європейські норми та містять ключові елементи системи IOSS, а саме:

  • проєкти передбачають, що за аналогією з наявним у країнах ЄС механізмом IOSS сплачує ПДВ безпосередньо постачальник товарів або маркетплейс чи інша подібна платформа, за сприяння якої відбувалося постачання такого товару;
  • товари, що купуються громадянами на маркетплейсах або інших подібних платформах, підлягають оподаткуванню ПДВ незалежно від їхньої вартості. При цьому ввізне мито з таких товарів буде справлятися лише у разі, якщо їхня вартість більша за 150 євро;
  • громадяни можуть отримувати без оподаткування ПДВ товари вартістю до 45 євро за умови, що такі товари надсилаються на їхню адресу фізичними особами без будь-якої оплати та без комерційної мети.

Які наслідки нових змін для українського виробника?

На цей час зростання обсягів неоподаткованого імпорту демотивує національного виробника, який, на відміну від маркетплейсів, зобов’язаний сплачувати усі податки та збори. Така несправедлива ситуація, зумовлена пільгою для іноземних товарів, може спровокувати часткове переміщення українського виробництва товарів у сусідні країни. Окрім того, зважаючи на темпи зростання неоподаткованого імпорту, ще більше надалі поглиблюватиметься проблема витіснення українських виробників, ритейлерів та офіційних імпортерів з ринку, які зараз наповнюють бюджет сплатою податків. Наслідками цього будуть заміщення української продукції імпортною та погіршення платіжного балансу, скорочення робочих місць, зменшення обсягів податкових надходжень від бізнесу та подальше збільшення податкового навантаження для фізичних осіб. За діючою в Україні системою оподаткування імпорт товарів в Україну в міжнародних відправленнях вигідніший, адже виробник іноземних товарів «економить на ПДВ».

Припинивши «пільгування» китайського імпорту, держава поставить у рівні конкурентні умови іноземних та вітчизняних виробників, дасть їм можливість конкурувати на рівних умовах. Це сприятиме розвитку національної економіки, збереженню існуючих та створенню нових робочих місць, запобігаючи таким чином вимушеній трудовій міграції громадян в інші країни.

Наслідки для споживача

Найбільшою проблемою для споживачів, яка обговорювалась багато років, є проблема надмірної бюрократії та зайвого адміністрування при отриманні міжнародних посилок.

Механізм OSS, передбачений проєктами № 12429 та № 12430, усуває цю проблему, перекладаючи адміністрування ПДВ на іноземні маркетплейси.

Через міжнародні посилки українці найбільше отримують, згідно досліджень, такі товари: одяг, взуття, електроніка та аксесуари, косметика, товари для дому, канцтовари, іграшки, матеріали для рукоділля та малювання, конструктори.

Переважна більшість цих товарів виробляється в Україні – на цей час в Україні працює 20 тис. виробників одягу та взуття, 200 виробників іграшок та аксесуарів, сотні виробників товарів для дому.

Виробники розташовані переважно у Львівській, Одеській, Київській, Хмельницькій, Чернігівській областях України.

Останніми роками з’явились дизайнерський одяг та взуття українських виробників гідної якості, які здатні конкурувати із світовими брендами – BEVZA, LITKOVSKAYA, THE COAT, PASKAL, DZHUS, Kachorovska, Marsala, BRASKA тощо

Новації законодавства з оподаткування міжнародних поштових відправлень не обмежують покупця у виборі асортименту товару або країни здійснення покупки. Оформлюючи покупки на глобальних маркетплейстах, покупець буде діяти за звичним алгоритмом, але в ціну товару вже буде включено ПДВ, як це відбувається сьогодні на всі українські товари, тому пересічний споживач практично не відчуватиме цих змін. Вартість українських товарів не зміниться після впровадження нових норм, вартість китайських товарів, які будуть замовляти фізичні особи на сайтах маркетплейсів, дещо зросте, орієнтовно від 10% до 20%.

Товари військового призначення

Абсолютна більшість РЕБів, дронів, комплектуючих до них, такмеду й інших потрібних фронту речей закуповуються напряму державою, великими благодійними фондами, офіційними волонтерськими організаціями – це становить основу забезпечення наших Збройних сил. Сюди ж відносяться й імпорт деталей для тієї техніки, яка виробляється саме в Україні. Для ввезення в Україну таких речей передбачено спеціальний режим: вони звільнені державою від податкових та митних платежів, і до того ж парламентом наприкінці минулого року було розширено перелік товарів, які користуются згаданими пільгами, для того щоб краще забезпечувати фронт. Нові регулювання (ПЗУ № 12429 та № 12430) щодо посилок ніяк не вплинуть на ці закупівлі, вони і далі будуть позбавлені податків.

Наслідки для бюджету/держави

Застосування пільги щодо оподаткування міжнародних поштових та експрес-відправлень спричиняє втрати податкових надходжень державного та місцевих бюджетів України, оскільки існують передумови для зростання обсягу втрат митних платежів та єдиного податку. За розрахунками експертів, втрати надходжень лише ПДВ внаслідок застосування пільги для китайських маркетплейсів у 2025 році можуть становити щонайменше 17 млрд грн.

Утім, основний негативний економічний ефект для національної економіки у разі збереження статус-кво полягає у подальшій втраті її виробничого потенціалу внаслідок витіснення зі споживчого кошика населення товарів вітчизняного виробництва.

Реальною стає загроза часткового переміщення сьогодні внутрішнього виробництва товарів до сусідніх країн для їх імпорту в Україну в міжнародних поштових та експрес-відправленнях з метою «економії на ПДВ». Наслідками цього будуть заміщення української продукції імпортною та погіршення платіжного балансу, скорочення робочих місць, депопуляція і зменшення обсягів податкових надходжень.

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitterFacebook

Долучайтесь