Чи виправдав себе пілотний проєкт ФГВФО з продажу пулів кредитів бізнесу за галузевою ознакою

Чи виправдав себе пілотний проєкт ФГВФО з продажу пулів кредитів бізнесу за галузевою ознакою

Продаж активів збанкрутілих банків зазвичай є болючою темою – як для кредиторів, що переймаються через повернення власних коштів (що залежить від якості активів), так і для Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, який це завдання виконує. Із яким результатом Фонд здійснив пілотний проєкт з продажу пулів кредитів юридичних осіб за галузевою ознакою, розповідає директор департаменту консолідованого продажу активів ФГВФО Олександр Кульчицький.

В той час як продаж такого майна, як нерухомість, земельні ділянки чи транспортні засоби, як правило, відбувається досить жваво, а їх остаточна ціна часто перевищує балансову, то з кредитами все з точністю до навпаки.

Непрацюючі кредити з великим терміном прострочення, позичальниками-банкрутами чи беззаставні, м’яко кажучи, є не дуже привабливими для потенційних покупців, хоча становлять левову частку – близько 80% – в активах банків, які виводяться з ринку. Варто наголосити, що в цьому випадку продаються не будівлі чи бізнеси, а фактично право вимагати в позичальника погашення кредитів або можливість стягнення їх застави, у разі її наявності.

Через це кредити в усьому світі продаються складно – реалізовуються з кільканадцятої спроби та з низькою конверсією. Хоча з усіх активів, проданих Фондом на торгах у 2024 році, найбільша частка (39%) припала саме на кредити юридичних осіб.

Щоб пожвавити попит на такі активи, Фонд постійно вдосконалює та напрацьовує нові підходи. Зокрема, у 2023 році він запровадив пілотний проєкт щодо реалізації пулів кредитів юридичних осіб за галузевою ознакою (видом діяльності позичальників).

Групування кредитів за КВЕДами є загальносвітовою практикою, спрямованою на підвищення ефективності продажу таких активів. Інвестор може бути зацікавлений у придбанні боргів суб’єктів господарювання, щоб, наприклад, розвивати бізнес у профільному для нього напрямі або навіть надихнутися на започаткування нового для себе виду діяльності.

До пулів кредитів включаються ті, які спершу неодноразово виставлялися на індивідуальні торги, але не були привабливими для покупця. Галузеві напрями, в яких об’єднуються пули кредитів юридичних осіб, найрізноманітніші: від операцій з нерухомим майном до торгівлі, від сільського господарства до освіти.

Продаж кредитів пулами Фонд розпочинав як пілотний проєкт, проте сьогодні є всі підстави стверджувати: реалізація кредитів  юросіб у такий спосіб цілком виправдана і довела свою ефективність.

Всього з моменту запровадження пілотного проєкту було виставлено 27 пулів та проведено 34 аукціони – в результаті 6 пулів були викуплені. У 2023-2024 роках покупців знайшли галузеві пули кредитів в МР Банку, Мегабанку, Промінвестбанку, Укрбудінвестбанку, банку «Конкорд», Банку Форвард та Банку Січ. Загальна ціна продажу склала 367,8 млн грн. Забезпеченням за цими кредитами виступали житлова та комерційна нерухомість, майнові права на нерухоме майно, обладнання, транспорт, товари, фінансова порука тощо.

Найбільшою популярністю на аукціонах користувалися кредити компаній, задіяних у переробній промисловості та операціях із нерухомим майном, – їх продано на 124,5 млн грн і 124,6 млн грн відповідно. Кредитів підприємств у сфері оптової та роздрібної торгівлі продано майже на 27,2 млн грн, сільського господарства – 24,7 млн грн.

На аукціонах ще за 66,8 млн грн вдалося реалізувати міжгалузеві пули кредитів (будівництво, діяльність у сфері адміністративного та допоміжного обслуговування).

Всі аукціони з продажу пулів кредитів юросіб за галузевою ознакою відбуваються за голландською моделлю в системі «Прозорро.Продажі» із дотриманням принципу максимальної прозорості, публічності та розкриття інформації про активи. Остаточну вартість таких активів визначає сам покупець.

В торгах з продажу кредитів не можуть брати участь позичальники і поручителі за цими кредитами, а також в усіх торгах Фонду не можуть брати участь особи, пов’язані з державою-агресоркою. Інших обмежень щодо участі в таких торгах немає. Аукціони Фонду проводяться прозоро і є відкритими для участі всіх, хто зацікавлений у придбанні певного активу.

Мета Фонду незмінна – забезпечити в результаті продажу активів максимальні суми надходжень, адже ці кошти спрямовуються на задоволення вимог кредиторів неплатоспроможних банків.

Підписуйтесь на новини FinClub в TelegramViberTwitterFacebook

Долучайтесь