Страхування життя та економічні можливості жінок: чи можлива синергія?
За час повномасштабного вторгнення дедалі більше жінок стають головними, а іноді єдиними годувальницями в родині. Але історично в Україні жінки отримують менше, ніж чоловіки. Як захистити себе та створити фінансову «подушку» на випадок непередбачуваних ситуацій, розповідає голова правління «МетЛайф» Інна Бєлянська.
Статистика каже: за 10 місяців 2024 року жінки створили 61% нових ФОПів. Це свідчить про зростання економічної активності жінок, що цілком зрозуміло та виправдано під час великої війни – жінки мають стати та поступово стають драйвером економіки. Водночас іноді ми чуємо, що буцімто жінки вже стають «привілейованою» частиною населення, адже не підлягають мобілізації, опановують чоловічі професії тощо. Та чи так це насправді?
У 2021 році розрив у заробітній платні між чоловіками та жінками становив 18,6%. Тобто середньостатистичній жінці треба працювати за життя на 6,5 року більше, щоб заробити таку ж суму грошей, як середньостатистичний чоловік. За часів війни подібні дослідження не проводились, але навряд чи ситуація покращилась. Скоріше – навпаки.
Чому так відбувається? Опитування, що проводилося групою «Рейтинг» у 2020 році, показало, що 83% українців вважають найважливішим завданням жінки – дбати про дім та сім’ю. Чи легко поєднувати цей обов’язок, який за замовчуванням суспільство покладає саме на жінку, з ефективною та високооплачуваною працею? Ні. Тому багато жінок працюють на умовах скороченого дня або тижня, мають «скляну стелю» або ж просто отримують за ту ж саму роботу меншу оплату, ніж чоловіки. Зрозуміло, що саме жінкам часто бракує часу та грошей на додаткову освіту чи самоосвіту, які б допомогли збільшити заробіток.
Згідно з іншим дослідженням групи «Рейтинг», що проводилося вже у 2023 році, всього 10% респондентів вважають, що жінки зараз мають більше можливостей у кар’єрі (проти 28% тих, хто бачить більше таких можливостей у чоловіків). У сфері оплати праці лише 7% бачать більше переваг у жінок, натомість у чоловіків – 27%.
Чи може в цій ситуації допомогти life-страхування? Звичайно.
Страхування життя – підтримка для жінок у складних ситуаціях
У дослідженні 2023 року 75% респондентів зазначили, що заробляти гроші – це чоловіче завдання. Але що довше триває війна, то більше жінок стають головними (а іноді єдиними) годувальницями в родині. Це додає стресу та перевантаження, які разом із всією навколишньою обстановкою можуть стати непідйомним тягарем і посилити ризики важких захворювань, які зроблять фінансовий стан родини зовсім критичним. Єдиною реальною допомогою тут може бути саме поліс страхування життя.
Він працює одразу у декількох напрямах:
- Власне страхування – фінансовий захист в разі настання страхових випадків. В Україні щороку діагностують близько 140 тис. нових випадків онкозахворювань. І майже стільки ж – інсультів. Що далі триває війна, то кількість випадків більшає.
- Можливість зменшити тривогу, яка часто й дає те саме емоційне перевантаження. Коли людина знає, що «в разі чого» матиме гроші на вирішення проблем, це дає більше сил для життя та розвитку.
- Допомога у плануванні майбутнього. На відміну від звичайного ризикового страхування, саме довгострокове страхування життя сприяє формуванню цієї навички.
Страхування – крок у світ фінансової обізнаності
Укладення першого договору показує, що людина почала усвідомлено ставитися до фінансів. Однак страхування життя – складний продукт. В нього закладається і ризик-менеджмент, і інвестування, і побудова довгострокових планів на життя. До того ж обов’язок регулярно вносити страхові платежі вимагає побудови певної фінансової дисципліни.
Основна модель продажів «МетЛайф» в Україні – F2F, тобто через безпосереднє спілкування людини з людиною. І головна мета роботи фінансового консультанта – подолати бар’єри. Вони можуть існувати у будь-яких продажах, але в нашій галузі вони специфічні, адже в суспільстві панує недовіра і до фінансової системи загалом, і до страхування зокрема (я до довгострокового, так і накопичувального). У нас бракує традицій з фінансової обізнаності, які в розвинених країнах є абсолютним must have. Тому завдання консультанта – дати людині основу розуміння базових принципів особистих фінансів, як-от довгострокове планування, бюджетування, управління ризиками. Часто це стає для людини інсайтом та поштовхом для подальшого здобуття фінансових знань.
Тому одним зі стратегічних напрямків нашої роботи стало просвітництво у фінансовій сфері. Здебільшого наша цільова аудиторія – жінки та підлітки. За останні три роки ми провели понад 20 лекцій: для жінок, які є ВПО, жінок, які шукають нову роботу, започаткувальниць власного бізнесу, навіть для досвідчених підприємниць. І у кожній з цих аудиторій є великий брак знань зі сфери побудови власних фінансів, який ми поступово нівелюємо. Також ми співпрацюємо з громадськими організаціями, які ставлять собі за мету поширення фінансових знань серед українських підлітків, наприклад, Junior Achievement Україна.
У 2025 році ми плануємо продовжувати просвітництво, масштабувати його, створювати власні безоплатні міні-курси для різних цільових груп.
Також однією з цілей наших просвітницьких активностей є зацікавлення жінок філософією страхування життя та надання їм ще однієї можливості для заробітку – стати фінансовою консультанткою.
Сфера фінансів традиційно вважається чоловічою цариною. Але ж страхування життя потребує традиційно жіночих рис характеру: емпатії, турботи, розуміння потреб, вміння слухати та чуйно розмовляти на складні та болючі теми. І водночас – робота у сфері страхування життя може вирішити багато проблем, що притаманні саме жіночому життю.
Баланс між роботою та особистим життям. Самостійно вибудовувати свій графік, поєднувати кар’єру з доглядом за дітьми чи навчанням. Водночас такий графік не впливає на рівень доходу, який залежить від результатів, а не від робочого часу. Є також і можливість пасивного доходу – за наявності стабільного страхового портфеля.
Немає обмежень за віком, досвідом, соціальним статусом. Студентки без досвіду, мами після декретної відпустки (або навіть під час неї!), старші жінки – кожна може знайти свою клієнтську нішу, тому що наша місія – «інтервенція» страхування у якомога більші кола людей.
Постійний розвиток та навчання. Ми безперервно навчаємо консультантів, допомагаючи їм освоїти навички продажів, комунікації та управління фінансами. До того ж позиція фінансового консультанта може стати стартом для кар’єри в управлінні, маркетингу чи фінансовому секторі. І розвиток не обмежується роботою, бо розуміння страхових продуктів допомагає жінкам краще планувати власне майбутнє, розвиває навички спілкування, переконливості, роботи в команді та управління своїм часом. Ми готові до новацій у законодавстві, що набрали чинності з 2025 року, про необхідний обсяг знань для страхових агентів: ми вже маємо ефективну систему навчання.
Робота на ринку, що зростає. Ринок страхування життя в Україні має величезний потенціал. А «МетЛайф» в Україні – це стабільний роботодавець, адже досвід роботи у країнах, де відбуваються політичні та економічні кризи, навіть тривалі, в групі MetLife є чималий.
«МетЛайф» – компанія, що орієнтована на захист прав жінок. Серед наших працівників жінки складають 74%. А в керівництві компанії – 76% жінок. У 2020 році ми стали підписантами WEPs – Принципів розширення прав і можливостей жінок. Це принципи, що створені структурою «ООН Жінки» та Глобальним договором ООН. Вони засновані на міжнародних стандартах прав людини, трудових стандартах та спрямовані на розширення прав і можливостей жінок у всіх сферах життя. Їхня мета – сприяти бізнес-практикам, які розширюють можливості жінок: рівна оплата за рівноцінну роботу, нульова терпимість до сексуальних домагань на робочому місці, дотримання рівності на всіх етапах нашої роботи та взаємодії з партнерами. Це те, що дійсно потрібно для справжнього жіночого розвитку.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
ТОП-новини