До кожного банку НБУ буде підходити індивідуально
«Фінансовий клуб» 6 березня провів закрите засідання на тему «Ключові нововведення правового регулювання у сфері ліцензування банків»
Спікерами заходу виступили перший заступник голови НБУ Катерина Рожкова, директор департаменту ліцензування НБУ Олександр Бевз та спеціалісти цього департаменту: начальник експертно-аналітичного управління Марина Федоренко та начальник управління з корпоративних питань Світлана Бойко.
Катерина Рожкова відзначила, що нове Положення про ліцензування НБУ ухвалив наприкінці 2018 року. В документі регулятор відійшов від формальних вимог та оцінок. Практика довела: що формальнішим є документ і детальніше виписані всі вимоги, то більше варіантів їх обійти вигадують банки. Новий документ – це живий організм, який відповідає потребам та викликам сучасної банківської системи.
Олександр Бевз наголосив, що тепер Положення відповідає концепції, яка була презентована банківській спільноті влітку 2017 року. Проект Положення з’явився влітку 2018-го, після чого НБУ організовував зустрічі з представниками банків та банківських асоціацій. Учасники ринку надавали свої пропозиції та зауваження, які НБУ враховував при підготовці фінальної версії документу.
Але найбільше питань та зауважень у банків з’явилося вже після того, як Положення набуло чинності, під час його практичної імплементації. Двозначні трактування викликали норми, які стосуються докапіталізації банків (джерела докапіталізації, питання походження капіталу та його перевірка, необхідні документи тощо). Олександр Бевз заявив, що у процедурах, які стосуються докапіталізації, жодних змін не було, та нагадав, що до серпня 2020 року банки можуть використовувати спрощений механізм докапіталізації.
Інша велика група питань стосувалася репутації банкірів та регулярної перевірки професійної придатності. Особливий інтерес викликала норма, яка фактично робить безстроковою небездоганну ділову репутацію банкірів, які працювали в банках, визнаних неплатоспроможними.
Учасники ринку також цікавилися особливостями дозволу на відкриття нових відділень і вимогами до них, незважаючи на тенденцію до скорочення філіальної мережі банків та до діджиталізації бізнесу. Нацбанк пообіцяв врахувати побажання банкірів щодо встановлення граничних термінів розгляду повідомлень банків про відкриття відділень та спростити кількість документів, що подаються.
Наприкінці засідання Катерина Рожкова та Олександр Бевз дали поради банкірам щодо імплементації нового Положення, які можуть спростити спілкування учасників ринку з регулятором. Також представники НБУ зазначили, що Положення – це «живий організм», тому якщо буде змінюватися ситуація у банківський сфері, буде змінюватися і сам документ. До того ж, Катерина Рожкова запевнила, що кожен кейс кожного банку розглядатиметься індивідуально, з врахуванням усіх особливостей конкретної ситуації.
Учасниками чергового закритого засідання стали близько 50 представників банків та юридичних компаній. Модератором закритого засідання виступив керуючий партнер «Фінансового клубу» Руслан Чорний.
Подписывайтесь на новости FinClub в Telegram, Viber, Twitter и Facebook.
ТОП-новини