IT-інновації та фінтех допоможуть банкам еволюціонувати швидше (презентації)
«Фінансовий клуб» 10 квітня провів закрите засідання на тему «Банківські технології майбутнього»
Спікерами заходу виступили як представники регулятора – заступник голови НБУ Сергій Холод, директор департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку НБУ Олександр Яблунівський, заступник директора департаменту безпеки НБУ Антон Кудін, так і бізнесу – менеджер з розвитку бізнесу IT Huawei Ukraine Enterprise Максим Даценко, керуючий партнер ЮФ Quantum Attorneys Володимир Воробйов, заступник директора відділу інвестицій і ринків капіталу KPMG в Україні Андрій Усенко, директор департаменту ІТ банку ПУМБ Андрій Бєгунов.
Сергій Холод розповів про те, як Національний банк запроваджує міжнародний стандарт ISO 20022 та більш активно взаємодіє із SWIFT. Представник НБУ підкреслив, що використання коду IBAN в Україні розпочнеться в серпні, а з листопада він стане обов’язковим. Велику увагу Сергій Холод приділив дистанційній ідентифікації через BankID НБУ, а також тому, що потрібно зробити, аби цей інструмент зацікавив і найбільші, і найменші банки. Але усім цим проектам НБУ готовий давати зелене світло. Сергій Холод також сказав, що після завершення пілотного проекту е-гривні Національний банк працює над аналізом його результатів. Адже потрібно ще відповісти на багато запитань: яка технологія блокчейн має використовуватися, чи доцільна анонімність таких транзакцій, яким буде вплив цього інструменту на екосистему платіжного ринку, чи буде потенційний попит на е-гривню з боку фізичних осіб та професійних учасників ринку, які юридичні аспекти її впровадження тощо.
Менеджер з розвитку бізнесу IT Huawei Ukraine Enterprise Максим Даценко розповів, як новітні технології змінюють банківську діяльність та як банки перетворюються на «банкінг». Його компанія працює з більш ніж трьома сотнями банків, в тому числі з шістьома з десятки найбільших, тому має досвід допомоги банку із проведенням IT-трансформації. Він зазначив, що BigData дозволяє банку отримати нову інформацію про себе та своїх клієнтів, що допоможе йому стати більш ефективним. Підвищити ефективність банкам, за його словами, допомагають також хмарні технології зберігання і обробки інформації та застосування накопичувачів SSD. Хоча вони й більш дорогі, ніж звичайні вінчестери, але можуть забезпечити більшу продуктивність і менші витрати електроенергії.
Керуючий партнер ЮФ Quantum Attorneys Володимир Воробйов навів дані дослідження McKinsey. Воно показало: якщо класичний банкінг не почне змінюватися, то його чистий прибуток до 2025 року впаде на 60%, а це сотні мільярдів доларів у світовому масштабі. Він пояснив, що банки обирають різні шляхи до фінтеху: партнерство, акселерації, підряди, White label, чи, навіть, поглинають найбільш вдалі стартапи. У кожної з цих стратегій запровадження інновацій є свої ризики, особливості та переваги.
Представник KPMG в Україні Андрій Усенко також акцентував увагу на зростанні інвестицій у фінтех-індустрію. А директор департаменту ІТ банку ПУМБ Андрій Бєгунов підкреслив, що банкіри мають більше думати над банківськими продуктами майбутнього, а не банківськими технологіями. Він пожартував, що банки можуть вимерти, як динозаври, якщо не будуть змінюватися. IT має бути не окремою службою, а стати основою банківського бізнесу. Особливо важливо, на його думку, те, що банки роблять із своєю IT-архітектурою, чи зможуть вони відкрити для фінтехів свої API. ПУМБ вже може надавати доступ до API, використовує хмарні технології Amazon і радить користуватись декількома хмарами, щоб завжди можна було обирати найкращі за ціною та функціями. Також важливо впроваджувати зміни швидко та інвестувати у підвищення внутрішньої компетенції.
Представники ринку чекають на створення sandbox – комунікаційного майданчику для взаємодії фінтеху і НБУ. Учасники дискусії відзначали, що фінтех змінить роботу усіх учасників ринку – не тільки банків, але й, наприклад, бюро кредитних історій. І зараз важлива не конкуренція банків і фінтеху, а їх ефективна колаборація, що допоможе підняти якість фінансових продуктів для споживачів на новий рівень. Банкіри наголосили на тому, що не існує унікальних банківських IT-технологій – є загальні IT-технології та мистецтво їх використання в банківській сфері. Хвилюють учасників ринку питання дистанційної ідентифікації клієнтів через BankID НБУ та використання ЕЦП, а також поєднання більш швидких та мобільних технологій із фінансовим моніторингом, який стає дедалі жорсткішим.
Учасниками чергового закритого засідання стали топ-менеджери банків і представники IT-індустрії. Модератором закритого засідання виступив керуючий партнер «Фінансового клубу» Руслан Чорний.
Подписывайтесь на новости FinClub в Telegram, Viber, Twitter и Facebook.
- Prezentation_Kholod.pdf (841 Скачиваний)
- Prezentation_Huawei_compressed.pdf (868 Скачиваний)
- Prezentation_Quantum.pdf (866 Скачиваний)
ТОП-новини