Єжи Яцек Шугаєв: «Ми змінили наші пріоритети та зосередилися на кредитуванні бізнесу»
Війна продовжує змінювати банківські стратегії та тактики. Кредобанк вирішив відмовитися від споживчого кредитування та сфокусуватися на підтримці бізнесу, часто із залученням фінансування іноземних партнерів. Про основні зміни, які продовжують трансформувати банк, в рубриці «Воєнний банкінг» розповів голова правління Кредобанку Єжи Яцек Шугаєв.
– Наскільки банк відновив свою роботу, продукти та послуги в порівнянні з довоєнним рівнем? Від чого вам довелося відмовитися?
– Кредобанк не зазнав значних втрат і продовжує працювати у звичному режимі – у нас є все, що було до війни. З перших днів впровадження воєнного стану в Україні банк не призупиняв розрахунків, платежів для клієнтів. Найскладнішим було утримати безперебійну діяльність банку в умовах війни. Знайти шляхи, як відновити кредитування, враховуючи усі ризики, а також зберегти капітал банку та мінімізувати витрати на резервування.
Маємо приріст активів банку з початку 2023 року на 25% – майже до 49 млрд грн. Ми дещо змінили наші пріоритети та зосередилися на кредитуванні бізнесу. Нині повністю відновлене кредитування юридичних осіб. У напрямку роздрібних клієнтів банк зосередився на транзакційному бізнесі та роботі з кредитним портфелем, який був до початку повномасштабного вторгнення. Наразі ми не видаємо нових готівкових, іпотечних та автокредитів, але розглядаємо можливості відновлення, зокрема, іпотек.
– Що змінилося у вашій «воєнній» діяльності? Як довелося перебудувати роботу бізнесу? Чи змінився портфель банку?
– Враховуючи усі обставини, портфель банку змінився. До війни в Кредобанку роздрібний сегмент складав 50% і стільки ж – корпоративний бізнес та МСБ.
На сьогодні ми вийшли на довоєнний рівень у напрямку малого та середнього бізнесу і корпоративних клієнтів. Це наше свідоме рішення. З одного боку, ми зберегли наших клієнтів, а з іншого – підтримуємо українську економіку, підприємців, які працюють в таких складних умовах та дають робочі місця українцям. Зараз ми плануємо масштабувати нашу лізингову діяльність. Для цього банк має окрему структуру – ТОВ «КредоЛізинг», яке розпочало свою роботу за кілька місяців до війни.
Збільшити кредитування бізнесу вдалося завдяки міжнародним програмам розподілу кредитних ризиків – зокрема, від Європейського банку реконструкції та розвитку та Європейської комісії, завдяки якій банк може кредитувати бізнес поруч із зонами бойових дій. Нам також допомагають державні програми підтримки бізнесу, державні портфельні гарантії, страхування ризиків від ПрАТ «Експортно-Кредитне Агентство» при кредитуванні експортерів, відшкодування частини відсотків за кредитами бізнесу від органів місцевого самоврядування.
Невдовзі з’явиться нова програма ЄБРР зі страхування ризиків у воєнний період, до якої долучиться і Кредобанк.
– Яка частина ваших клієнтів переїхала до Польщі та як ви оцінюєте поточний масштаб міграції українців?
– Географія нашого клієнта широка, адже це не лише країни Євросоюзу. Війна змусила людей покинути свою батьківщину й тимчасово оселитися в різних кутках світу. Зараз кількість українців у Польщі зменшилася, тому що частина вирішила повернутися, а частина – рухатися далі. Приблизно можемо говорити про цифри на рівні 1,5-2 млн українців, які залишились у Польщі.
– Як багато українців стали клієнтами вашої материнської установи і чи не призвело це до відпливу коштів з рахунків Кредобанку до PKO Bank Polski?
– Кредобанк не втратив своїх клієнтів, яким довелося виїхати з України у зв’язку з війною. У нас працюють усі дистанційні канали обслуговування. Наші клієнти за потреби можуть дистанційно відкривати цифрові картки у гривні або іноземній валюті, а нові – відкривати рахунки і картки з ідентифікацією через застосунок «Дія». З листопада ми можемо доставляти фізичні пластикові платіжні картки до Польщі.
У синергії з акціонером Кредобанку PKO Bank Polski нам вдалося створити цілу екосистему, яка дозволяє користуватися послугами банку за межами України та за будь-яких умов. Що не менш важливо сьогодні для українців – це відсутність комісії при знятті готівки в Польщі з карток Кредобанку в банкоматах PKO Bank Polski. До того ж, перебуваючи в Польщі, українці можуть здійснити швидкі перекази у злотих на рахунок в Кредобанку та отримати свої кошти у відповідній валюті в будь-якому нашому відділенні або ж використовувати їх за допомогою платіжної картки. У Кредобанку також діє послуга швидких переказів у євро через систему SEPA, яка дозволяє швидко і недорого, а іноді безкоштовно надсилати кошти на рахунок у євро в Кредобанку з будь-якої країни ЄС.
– До початку повномасштабного вторгнення Кредобанк позиціонував себе як банк, який розвивається у всіх регіонах України. Чи не з’явилося після 24 лютого бажання сконцентруватися на роботі в західному регіоні?
– Цього року наш банк завершує реалізацію трирічної стратегії, яка була затверджена ще до повномасштабної війни. Незважаючи на воєнний стан, виявилось, що більшість обраних тоді стратегічних пріоритетів були правильними і зберігають свою актуальність і зараз.
Звісно, зважаючи на діяльність в умовах війни та повітряних атак на українські міста, безумовним пріоритетом з лютого 2022 року стало забезпечення безперебійної та безперервної діяльності банку при постійній увазі до обмеження ризиків для наших клієнтів та працівників. Відповідно, і реалізація затвердженої стратегії здійснюється з урахуванням нових зовнішніх чинників та в межах наявних об’єктивних можливостей.
У 2023 році Кредобанк зосередився на пошуку можливостей кредитної підтримки українського бізнесу із залученням міжнародних партнерів. Ми продовжуватимемо цифрову трансформацію та удосконалюватимемо свою операційну модель. Як член групи найбільшого польського банку РКО Вank Polski, ми прагнемо використати потенціал синергії для подальшого розвитку екосистеми фінансових послуг для польсько-українського бізнесу. Вже зараз наші працівники надають експертні консультації та практичну допомогу у підготовці до банківського обслуговування в PKO Bank Polskі й оформленні відповідних документів.
– Кредобанк розширив партнерство з ЄБРР для збільшення можливостей фінансування бізнесу. Які напрямки співпраці з бізнесом є для вас зараз пріоритетними?
– Наша робота з міжнародними донорськими організаціями та світовими фондами розпочалася з перших днів повномасштабного вторгнення росії в Україну. Звичайно, це процес тривалий. Кредобанк майже рік реалізовує програми розподілу кредитних ризиків від Європейського банку реконструкції та розвитку, а також Європейської комісії, які дозволяють не припиняти активне фінансування українського бізнесу навіть в умовах постійних воєнних загроз. В середині жовтня цього року ми розпочали співпрацю з німецьким фондом фінансової групи German Sparkassenstiftung for International Cooperation (GSIC). Фінансування здійснюватиметься урядом Німеччини у рамках програми «Доступ до фінансування та підтримка стійкості ММСП в Україні – 2». На першому етапі банк зможе надати грантову підтримку українському бізнесу в обсязі 800 тис. євро.
Нині в Кредобанку немає обмежень щодо напрямків та географії в кредитуванні українського бізнесу, адже наявні програми в банку дозволяють фінансувати також підприємства, які працюють поблизу зони активних бойових дій. Безперечно, пріоритетними для нас будуть релоковані та внутрішньо переміщені підприємства і підприємства у громадах, які їх приймають, а також підприємства з деокупованих територій. Першочерговим завданням, яке зараз стоїть перед українцями попри щоденні бої та ракетні атаки, – це вижити та вистояти. Ми зосередимо нашу увагу на критично важливих галузях економіки, щоб підтримувати український бізнес у критичний час.
Підписуйтесь на новини FinClub в Telegram, Viber, Twitter, Facebook
Схожі матеріали (за тегом)
ТОП-новини