Оголошено полювання на страховиків Фото firestock

Оголошено полювання на страховиків

Державна регуляторна служба дала добро на перевірку перших 13 страхових компаній. Їх список тільки зростатиме, оскільки Нацкомфінпослуг готова виходити на перевірку навіть маючи всього одну обгрунтовану скаргу від клієнта-фізособи. Страхові компанії про майбутні перевірки не попереджають наперед, але вони спокійні, оскільки регулятор вивчатиме лише конкретну історію порушення прав клієнта, а не всю роботу компанії.



Перевірять усіх

Спокійне життя страховиків закінчилося – Нацкомфінпослуг перевірятиме будь-яку компанію, на яку отримає хоча б одну скаргу від клієнта. «У квітні було прийнято рішення відправляти до Державної регуляторної служби запити за усіма компаніями (ліцензіатами) на узгодження перевірки в разі отримання скарги від споживача. Ми відправляємо за всіма скаргами, які отримує комісія вперше. У травні ми направили понад 50 звернень і продовжуємо звертатися», – повідомив учора FinClub член Нацкомфінпослуг Денис Ястреб.

Зміна підходу регулятора викликана глобальною корекцією урядом правил проведення перевірок. З 18 квітня Нацкомфінпослуг отримала право ініціювати позапланові перевірки на підставі скарг потерпілих при схваленні такої перевірки Державною регуляторною службою (ДРС). Без цього дозволу вийти на перевірку регулятор не може, поки не буде скасовано діючий до кінця року мораторій на перевірки бізнесу. Нацкомфінпослуг є єдиним фінансовим регулятором, на планові перевірки якого поширюється мораторій. Нацбанк і НКЦПФР можуть перевіряти піднаглядні їм компанії.

Нацкомфінпослуг 5 і 11 травня направила запити до ДРС, а вже 19 травня отримала 15 дозволів на позапланові перевірки 12 ризикових страхових компаній і однієї компанії зі страхування життя в зв'язку з порушенням прав фізосіб – клієнтів страховиків. Найближчими днями перевірки почнуться в компаніях «Європейський страховий союз», «Країна», «Провідна», НАСК «Оранта», «Княжа Вієнна Іншуранс Груп», «Українська страхова група», «Київський страховий дім», «Еталон», «Галицька», СТ «Домінанта», «Ренесанс Життя», «ВУСО», «Професійне страхування».

Неприродний відбір

Страхові компанії, які першими потрапили до списку тих, що перевіряються, здивовані відбором і часто ще не знають, яка скарга стала підставою для перевірки. «За поточний рік Нацкомфінуслуг не винесла жодного заходу впливу (акт, припис) у зв'язку з порушенням нами законодавства за скаргами клієнтів», – здивовані в СК «Країна». «За п'ять місяців до нас у компанію надійшло 28 скарг, але усі питання з потерпілими вже вирішені, відшкодування виплачені. При цьому щомісячно ми продаємо близько 10 тис. полісів, тобто рівень скарг дуже невеликий», – констатує голова правління СК «Галицька» Михайло Торб’як.

«До департаменту врегулювання поки не надійшла скарга клієнта, тому ми не володіємо детальною інформацією щодо її суті. Наскільки нам відомо, в комісії не так багато скарг на нашу компанію, але за якою конкретно скаргою прийшла перевірка, ми не можемо з'ясувати. У регулятора немає практики повідомляти компанію про суть проблеми», – розповіли FinClub в одній з компаній, що потрапили до списку тих, кого перевіряють. «У компанію надходять скарги, але їх кількість становить менше 1% від усіх врегульованих вимог клієнтів, і ці показники замалі у співвідношенні з кількістю діючих полісів», – зазначили в прес-службі НАСК «Оранта».

З опитаних компаній тільки «Країна» сказала, що знайома зі скаргою, яка стала підставою для перевірки. «Ми дійсно отримали запит на надання документів у зв'язку зі скаргою клієнта. Однак 17 травня з'ясувалося, що скарга, складена клієнтом, не має юридичних підстав. Страхувальник, який склав скаргу, її відкликав. Порушення не зафіксовано, про що є письмове підтвердження з боку клієнта», – повідомили у прес-службі «Країни». Але дозвіл на перевірку все-таки було отримано.

Всупереч статистиці

Нацкомфінпослуг веде облік скарг: з 1 жовтня 2016-го до 31 березня 2017-го до комісії надійшло 2617 скарг фізичних та юридичних осіб на роботу страхових компаній. Найчастіше скаржилися на СК «Європейський страховий союз» – 319 звернень, з яких 231 – скарги по суті, на СТ «Іллічівське» (187 і 180 відповідно), СТ «Домінанта» (184 і 173), «Українську транспортну страхову компанію» (140 і 85), «Українську охоронно-страхову компанію» (89 і 83), «Київський страховий дім» (87 і 80), «Провідна» (108 і 63).

При цьому Нацкомфінпослуг окремо веде облік рішень, які прийняті за результатами розгляду справ про правопорушення СК. Від початку року жодного припису не отримали такі фігуранти перевірок, як «Країна», «Професійне страхування» і «Ренесанс Життя». «Провідна», «Українська страхова група», «Домінанта», у яких було по два заходи впливу, а також «Еталон» і «Галицька» (по одному заходу) повністю виконали свої зобов'язання.

Решта СК поступово виконують вимоги комісії: «Оранта» виконала один припис, а ще за двома термін не настав, «Європейський страховий союз» виконав два, термін ще за однією справою закінчується 23 травня, «Княжа» виконала п'ять розпоряджень, термін виконання ще одного припису закінчився 23 травня. Двома компаніями зі списку, які, за версією Нацкомфінпослуг, не виконали своїх обов'язків, стали «Київський страховий дім» (з 17 приписів 8 не виконали) і «ВУСО» (з шести приписів не виконано два, одне з яких на 16,5 тис. євро за договором страхування медвитрат за кордоном). При цьому є низка страхових компаній, які не виконують приписи регулятора, але до списку на перевірку не потрапили.

З 13 перевірених компаній 11 є членами МТСБУ (крім «Ренесанс Життя» і «Професійне страхування»), тобто працюють на ринку «автоцивілки». З цих 11 СК лише дві – «Еталон» і «Київський страховий дім» – отримали за підсумками IV кварталу 2016 року від бюро незадовільну оцінку за показником «рівень скарг від потерпілих і страхувальників», у «Європейського страхового союзу» – задовільна, у решти – хороша.

За словами члена Нацкомфінпослуг Дениса Яструба, на ринку є компанії, на які немає жодної скарги, «але вони не працюють в реальному секторі». «Безумовно, спосіб, що використовується, не є науково-обґрунтованим, проте є найпростішим і точним маркером стану страхової компанії. Тривалий час для регулятора постійне зростання скарг на страховиків не було показником проблемності компанії. Чиновники постійно апелювали до звітності, яка подається раз на квартал і кожним страховиком малюється так, як йому хочеться. На жаль, система нагляду за страховим ринком побудована таким чином, що будь-яка страхова компанія може в будь-який момент вивести всі активи, а регулятор дізнається про це тільки наприкінці кварталу. І тільки якщо страховик ще пару місяців бухгалтеру платитиме зарплату для здачі звіту», – говорить голова правління ГС «Український страховий омбудсмен» Юрій Чуніхін.

Скарги без результату

У компаніях перевірок не бояться. Згідно зі ст. 6 закону «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері госпдіяльності», під час проведення позапланової перевірки з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для перевірки, з обов'язковим зазначенням цих питань у направленні на проведення заходів контролю. «Якщо санкціонована позапланова перевірка за «обґрунтованим зверненням фізособи», то перевірка повинна обмежуватися рамками даної обґрунтованої скарги», – пояснили юристи в одній з СК.

Принцип відбору компаній для перевірки за кількістю скарг не є ефективним. «Це може стати новою корупційною лазівкою і спробою несумлінної конкурентної поведінки на ринку, коли одна компанія «топить» інші за допомогою інспірації потоку скарг», – прогнозує генеральний директор асоціації «Страховий бізнес» В'ячеслав Черняховський. Він вважає, що як мінімум необхідно співвідносити кількість скарг з кількістю укладених договорів або врегульованих страхових подій.

Більш того, кожну конкретну скаргу потрібно вивчати окремо: часто сама комісія виносить приписи, не вникаючи в суть проблем, в результаті страховик змушений платити, щоб уникнути штрафів. «Наприклад, був випадок, коли поліс страхувальник придбав після страхової події. Ми потім за регресом повернули відшкодування», – повідомили в одній з СК.

«Велика частина скарг потерпілих стосується утримання ПДВ під час виплати страхового відшкодування. Нацкомфінпослуг посилається на закон про ОСЦПВ (в ньому йдеться про зменшення виплати фізособі на ПДВ. – FinClub), але у нас є і роз'яснення податкової з цього питання (не платити ПДВ і під час виплат фізособам-підприємцям, що не сплачують ПДВ. – FinClub) і рішення суду, які ми не можемо не виконувати», – пояснює Михайло Торб’як.

Подписывайтесь на финансовые новости FinClub в соцсетях Twitter и Facebook.

Долучайтесь