Ґжеґож Шатковскі: «В України є шанс на відсоткові ставки нижче 10%» Фото Кредобанку

Ґжеґож Шатковскі: «В України є шанс на відсоткові ставки нижче 10%»

Кредобанк часто асоціюється винятково із західноукраїнським ринком і вважається регіональним банком. Проте ця установа вже давно здійснює експансію в інші регіони і стала всеукраїнським банком з топ-20 найбільших. Про те, де банкам зараз брати гроші на кредитування, як будуть змінюватися ставки та як розвивається банківське обслуговування польсько-українських грошових потоків, в інтерв’ю журналістам FinClub Вікторії Руденко та Руслану Чорному розповів голова правління Кредобанку Ґжеґож Шатковскі.


- Кредобанк після десятирічної перерви вийшов на борговий ринок з емісією облігацій на 500 млн грн. Чому було ухвалено таке рішення?

- Розміщення облігацій є важливим для нас, тому що це потенціал для перебудови структури пасивів – залучення більш довгих коштів, ніж ми маємо на сьогодні. Цей новий ресурс підтримає наше кредитування двох ключових напрямків: малого і середнього бізнесу, а також населення. Крім того, розміщення облігацій дозволить диверсифікувати пасиви і вийти на новий для нас сегмент інвесторів.

- На кого ви орієнтуєтеся насамперед?

- Це компанії з управління активами, страхові компанії та пенсійні фонди, з яких лише невелика частка регулярно розміщують у нас депозити. Вони цікаві нам як інвестори, а вони, в свою чергу, зацікавлені в нових інструментах. Гадаю, ми будемо цікавими одне одному.

- Ви залучаєте вклади від населення максимум під 13,5%, а облігації продаєте під 15%. Задля залучення нових клієнтів ви готові переплатити 1,5 в.п.?

- Так. Ми були готові до цього. Це і є вартість виходу на нового клієнта і вартість диверсифікації.

- У вас є пул інвесторів, які вже підтвердили готовність купити ваші цінні папери?

- Деякі компанії нам вже сказали, що їм цікаво вкласти кошти в наші облігації. Усі ми розуміємо, що на ринку капіталу небагато пропозицій, тому поява кожної нової пропозиції – дуже добре.

Читайте о том, сколько стоила национализация ПриватБанка

- Тобто гарантій, що весь обсяг буде викуплено найближчим часом, у вас немає?

- Ні. Таких гарантій ні в кого немає. Ми розділили наш випуск на дві частини: будемо намагатися спочатку продати перший транш – на 250 млн грн. А щодо другого, то будемо дивитись, який буде попит і ціни на вторинному ринку та яка ситуація буде з пасивами у банку. Номінальна ставка встановлена на рівні 15%, але реальна ставка може бути інша, вона складеться за результатами торгів на вторинному ринку. Ми будемо орієнтуватися на ринок ОВДП: запропонуємо інвесторам трохи більше, ніж ставки за державними цінними паперами.

- Якщо ви залучаєте кошти під 15%, то якою буде вартість кредитів для МСБ?

- Важко сказати. Зараз малому та середньому бізнесу ми пропонуємо кредити під ставки від 15% річних до 21% за деякими продуктами. Я б не казав, що якщо ми залучаємо кошти під 15%, то ставка для компаній буде вищою. Адже ми керуємося кінцевою собівартістю загальних наших пасивів. Ці облігації займають лише 4% від наших пасивів. Тому їх вартість особливої погоди в питанні ціни кредитів не робить.

- Які плани на наступний рік з нарощування кредитного портфеля МСБ і в цілому по банку?

- Темпи зростання портфеля відповідатимуть показнику рентабельності капіталу. Наприклад, цього року вона вище 30%. Плануємо, що за підсумками року наш портфель зросте більше ніж на 30%. На наступний рік ідентичні темпи буде важко втримати. Маржа зменшилася. Ми плануємо наростити портфель десь на 24-25%. Такі ж темпи будуть в сегменті МСБ.

- Ви будували мережу по всій країні, але вас досі сприймають як регіональний банк. Ви плануєте змінювати ситуацію, чи вас це влаштовує?

- Ми активно розвиваємося в інших регіонах, а не лише на заході України. Але оскільки в Києві, Центральній Україні та Харкові ми розвиваємось з низького старту, тому темпи росту бізнесу там набагато вищі, ніж на Західній Україні. Але якщо говорити про структуру активів, то все залежить від кредитних продуктів. Наприклад, за обсягами кредитування вже цього року Київ дасть більше, ніж Західна Україна. Але Київ поступається в сегменті кредитування МСБ і готівкового кредитування. В столиці ми активно кредитуємо великих клієнтів-юросіб, іпотеку та видаємо автокредити. Хоча в сегменті автокредитування непропорційно активним є південь. Там у нас гарні продавці та ефективна мережа. На заході України, у Львові, найбільш активно продаються кредити МСБ. Там фактично наша частка ринку сягає 6-7%, тоді як в Києві – менше 1%. Плануємо нарощувати цей показник.

Читайте: Нацбанк жестко наказывает

- Плануєте на заході України поглиблювати співпрацю з МСБ?

- Звичайно. Гадаю, що в самому Львові наша доля в сегменті МСБ може сягнути 20%. Потенціал дуже великий в Івано-Франківську, Тернополі, Луцьку. У Вінниці ми навіть відкрили ще одне відділення минулого року.

- Чи плануєте ви наступного року відкривати нові відділення?

- В наших планах відкриття чотирьох нових відділень та передислокація ще чотирьох-п’яти.

- На Західній Україні ваш бізнес будується на компаніях, які так чи інакше мають зв’язки з Польщею. Які переваги отримують такі клієнти?

- В нас є перекази «день в день» між Україною та Польщею, гарантії для компаній, які займаються зовнішньоекономічною діяльністю. Проте в деяких міжнародних банківських структурах, які також працюють в Україні, є й дочірні структури в Польщі, тому наша конкурентна перевага не така вже й перевага. Хіба що є клієнти, які співпрацюють з польськими компаніями і знають про нас, групу PKO Bank Polski, тому в Україні приходять обслуговуватися саме до нас. Надаємо кредити у злотих, але це дуже нішевий продукт. Видали клієнтам лише два таких кредити. Ми намагаємося залучати клієнтів гарним сервісом та тарифами, комплексом послуг з валютних та документарних операцій.

- Ви використовуєте кошти материнського РКО Bank Polski для кредитування українських клієнтів?

- Ні, маємо достатньо власної валюти, як доларів, так і євро. У нас одна з найкращих валютних кредитних пропозицій на ринку – до 5% в євро и до 6% – в доларах. Але з боку клієнтів попиту на долари і євро немає. Адже даємо ми такі кредити не всім позичальникам, а лише тим, хто має валютну виручку, аби не створювати для них валютні ризики. Зараз наш портфель валютних кредитів складає $63 млн, маємо потенціал його збільшити ще на $20-30 млн.

- У зв’язку з «закриттям» російського ринку праці для українців все більше наших громадян їдуть на роботу до Польщі. Цей перетік трудових мігрантів ви відчуваєте?

- Звичайно. Але більше це відчуває наш материнський банк у Польщі – РКО Bank Polski, ніж ми. РКО почав обслуговувати українців українською мовою. Наскільки мені відомо, вони шукали україномовних працівників у кол-центр. В деяких відділеннях є україномовні працівники. Наша частка на ринку переказів фізосіб між Польщею та Україною складає 12-15%. Клієнтам, які відкривають рахунок в Польщі, ми пропонуємо гарні тарифи за SWIFT-переказами в Україну і за міжнародною сіткою банку. Також в нас є продукт «Злотувка» (Złotówka) – рахунок в злотих в Україні, що дозволяє робити перекази з Польщі. Також зараз ми думаємо про власну систему міжнародних переказів. Поки що в нас є лише внутрішньоукраїнська.

- Які інструменти більш популярні: банківські перекази чи системи переказів коштів?

- Десь 50 на 50. З міжнародних систем переказу популярними є Western Union та MoneyGram, з наших власних переказів – це «Злотувка» і SWIFT-перекази.

- За підсумками дев’яти місяців ви отримали прибуток на рівні 315 млн грн. Який результат очікуєте за підсумками року?

- Прибуток точно буде більшим. Прогнози не робитиму, але можна екстраполювати результати попередніх місяців і отримати наш очікуваний результат. Проте зазвичай останній місяць року завжди важко прогнозувати, більш того, ми дещо скоригуємо резерви за підсумками грудня. Це пов’язано з переходом на МСФЗ 9: ми не хочемо потрапити в перехідний період з великою різницею в резервах, тому в грудні будемо коригувати резерви. Але розчарування за підсумками року не буде.

- Ваш банк – один з двох лідерів на ринку автокредитування. Як вам вдалося залишитися в цьому сегменті, в той час як інші банки згорнули активність?

- Цей сегмент не є високомаржинальним у порівнянні з готівковим кредитуванням. Він вимагає лояльності до сегменту. Щоб ефективно працювати, треба мати гарну окрему мережу продавців. Це дорого коштує. Багато банків вирішили, що не хочуть працювати в цьому сегменті. Але нам цей сегмент подобається. Він дає об’єми, а якість кредитного портфеля краща, ніж в інших сегментах.

- Ваші колеги кажуть, що ви почали скорочувати цей напрямок. Чому?

- Це неправда. Ми трохи підвищили ставки, оскільки в серпні почали відчувати, що наші темпи зростання кредитного портфеля перевищують темпи приросту пасивної бази. Найбільший приріст ми відчули в роздрібному кредитуванні: в III кварталі ми видавали 170 млн грн автокредитів на місяць, 55 млн грн іпотеки та 50 млн грн кредитів готівкою. А приросту в 200 млн грн в депозитах ми не мали. Тому ставкою скоригували темпи нарощування кредитування. Але наша цінова пропозиція з автокредитів все одно залишається одною з найкращих.

- Яку частку в вашому кредитному портфелі займають автомобілі на «євробляхах»?

- Жодної. Більшу частину кредитів ми видаємо на купівлю автомобілів на первинному ринку. Маємо пропозицію і для вторинного ринку, але всі кредитні автомобілі мають бути зареєстровані в Україні.

- Які ваші очікування від українського банківського ринку на наступні рік-два?

- Найважливіше – це стабільність, аби ринок не охолоджувався. Зараз ми маємо нову ситуацію після підняття Нацбанком облікової ставки. Його риторика свідчить про те, що регулятор і надалі готовий підвищувати ставку. Ринок зрозумів, що НБУ може бути незалежним. Гадаю, це непогано. Якщо НБУ буде більш ефективним в інфляційному таргетуванні, ніж цього року, то є шанс, що в перспективі 18 місяців у нас будуть відсоткові ставки нижче 10%. Це було б дуже гарно для ринку.

Подписывайтесь на новости FinClub в TelegramViberTwitter и Facebook.

Присоединяйтесь