Врятувати 40 мільярдів бюджетних гривень - за 1 гривню

Врятувати 40 мільярдів бюджетних гривень - за 1 гривню

Приватні електронні майданчики готові передати Фонду гарантування вкладів програму "Ідеальний ринок", яка забезпечить 100-відсоткову прозорість торгів активами неплатоспроможних банків, виключить можливість зговорів між будь-ким з учасників торгів та гарантує неможливість зриву торгів через DDoS-атаки.


 
Команда порталу UBIZ.ua звернулася до керівництва ФГВФО з пропозицією передати Фонду у користування програмний продукт "Електронна торговельна система з відкритим API" (Далі - ЕТС) під робочою назвою "Ідеальний ринок".
 
Відповідну комерційну пропозицію сьогодні надіслано на ім'я директора-розпорядника ФГВФО Костянтина Ворушиліна, а також на ім'я голови Адміністративної ради ФГВФО, заступника голови НБУ Якова Смолія.

"ЕТС "Ідеальний ринок" - це ProZorro-навиворіт. ЕТС включає Центральну базу даних (ЦБД) Фонду гарантування вкладів, Електронний модуль торгів (ЕМ) з можливістю підключення до модулю усіх акредитованих ФГВФО майданчиків по технології відкритого API. Поясню простою мовою. У разі використання ЕТС "Ідеальний ринок", Фонд буде володіти і управляти ЦБД - базою даних усіх активів неплатоспроможних банків. Також Фонд володітиме ЕМ - програмою, яка забезпечує проведення торгів з дотриманням найсучасніших вимог безпеки. До ЕМ зможуть підключитися усі акредитовані Фондом майданчики. Модуль торгів буде візуалізовано, відображено на кожному порталі підключеного майданчика. І коли ФГВФО ухвалить рішення про виставлення на продаж того чи іншого активу - цю інформацію одразу візуалізують усі підключені майданчики. Потенційні покупці реєструватимуться на торги і робитимуть ставки - кожен через свою улюблену біржу. Інші учасники торгів синхронно бачитимуть ставки інших. З якої біржі було зроблено переможну, найбільшу ставку - та біржа і отримає свою комісійну винагороду", - заявив директор ТОВ "Ю.Софт" (оператор порталу UBIZ.ua) Дмитро Бойко.
 
"Переваги ЕТС наступні. По-перше, торгами не можна буде маніпулювати - зловживання виключаються як з боку Фонду, так і з боку бірж чи учасників торгів. Фонд - просто не зможе впливати на торги, оскільки володіючи ЦБД і ЕМ, не впливатиме на сам процес реєстрації учасників та прийняття ставок. А змушувати до незаконних дій (наприклад, до безпідставного скасування аукціонів) якийсь із майданчиків не матиме сенсу - інші майданчики в цій ситуації є гарантами проведення торгів, які вже почалися.

Біржі - не зможуть безпідставно відмовляти у реєстрації потенційним покупцям (такі випадки з боку деяких бірж нам відомі), оскільки той, кому відмовлять на одній біржі, зареєструється на іншій, і поскаржиться на першу (і її позбавлять акредитації).

Несумлінні учасники торгів - втратять сенс влаштовувати змову, оскільки не буде гарантії, що на будь-яку з 32 бірж не зареєструється "чужий" учасник. І жодна з бірж не зможе гарантувати проведення торгів в інтересах "свого" учасника (випадки надання таких гарантій з боку деяких майданчиків сьогодні нам відомі).

До того ж, усі 32 акредитовані електронні майданчики будуть стежити один за одним, і конкурувати за клієнтів ціною та якістю своїх послуг.

А можливість зриву торгів через DDoS-атаки виключається, оскільки до модулю торгів через програмний код матимуть доступ тільки акредитовані майданчики. "Ддосити" окремі майданчики для зриву торгів не матиме сенсу - торги все рівно відбудуться на інших біржах. "Ддосити" біржі для блокування окремих учасників також не вийде. Інформація про те, який учасник з якої біржі бере участь у торгах до моменту оголошення результатів є закритою", - пояснив Дмитро Бойко.

Крім цього, важливим і очевидним плюсом для Фонду є те, що запропонована ринком ЕТС дає змогу використовувати ЦБД для усіх процедур, пов'язаних з виведенням з ринку неплатоспроможних банків: тримання бази даних, аналіз даних, оцінка активів, планування продажів та управління активами, створення та управління "кімнатами даних" для інвесторів тощо.
 
"Звертаю увагу ФГВФО та НБУ, що даний програмний продукт команда UBIZ.ua почала створювати у тісних консультаціях з Фондом, експертним середовищем та іншими учасниками ринку ще восени 2015 року. Концепція ЕТС була неодноразово обговорена учасниками ринку, презентована представникам постраждалих вкладників, членам Експертної ради ФГВФО, департаменту консолідованих продажів, першим особам ФГВФО та НБУ. З боку усіх - продукт отримав схвалення, причому низка високопосадовців ФГВФО та НБУ неодноразово заявляли про підтримку впровадження концепції "Ідеального ринку" на базі ЕТС і відкритим API. Проте з незрозумілих для нас причин - попри декларацію прагнень наведення ладу і обіцянки забезпечити прозорі правила гри на ринку банківських активів ФГВФО, не було ухвалено жодного рішення щодо реалізації схваленої концепції ЕТС", - заявив Дмитро Бойко.
 
Команда UBIZ.ua разом з партнерами витратили півроку на розробку ЕТС.  Станом на зараз ЕТС готова на 100% і може бути запущена за лічені дні.
 
"Розробка ЕТС коштувала нам 800 тис. грн. Проте сьогодні ми розуміємо, що питання прозорої реалізації банківських набуло не лише економічного, але і соціального значення. Адже що прозоріше будуть продаватися активи - то більшою буде їх ціна. Значить, зростуть надходження до ФГВФО. Значить, менше доведеться "друкувати" грошей і закривати дірки Фонду з бюджету. Значить, повільнішою буде інфляція, і меншим - тиск на платників податків. Модель, яку ми запропонували Фонду, і від якої відомі нам особи з невідомих нам причин відмовилися - це модель WIN-WIN, від якої виграють усі. Усвідомлюючи це, ми готові на волонтерських засадах передати ФНВФО продукт, який забезпечить функціонування ідеального ринку активів неплатоспроможних банків. Такий ринок ніхто не зможе контролювати одноосібно чи групою осіб, проте саме такий ринок може згенерувати найвищу ринкову ціну активам неплатоспроможних банків. Ми готові передати продукт у будь-який зручний для ФГВФО час за символічну 1 гривню", - заявив Дмитро Бойко.
 
Він також зауважив, що враховуючи тенденції у стосунках деяких посадовців з деякими учасниками ринку активів неплатоспроможних банків (зокрема, з державною часткою), збитки Держави від непрозорих оборудок з майном за попередніми оцінками можуть сягнути 50% оціночної вартості усіх активів неплатоспроможних банків, тобто 40 млрд грн.

 
"1 гривня - добра ціна за порятунок сорока мільярдів для Держави, чи не так?" - запитує Дмитро Бойко.
 

Нагадаємо, раніше UBIZ.ua спільно з іншими учасниками ринку активів неплатоспроможних банків звернулися до ФГВФО з вимогою не приховувати інформацію про майно банків, яке виставляється на продаж. Оскільки таке приховування призводить до заниження ціни реалізації активів.

"Ubiz.ua надає платформу для роботи понад 20 біржам, 11 з яких є учасниками ринку продажу активів у процедурах ФГВФО. Ми отримуємо оперативну інформацію від організаторів аукціонів. Вони масово скаржаться на недостатній рівень розкриття інформації з боку ФГВФО", - заявив Дмитро Бойко. Він пояснив, що переважна більшість скарг надходить саме щодо продажу прав вимоги за кредитними договорами, зокрема щодо опису заставного майна.

У відповідь, Фонд гарантування заявив, що готовий дати більше даних про майно. Зокрема, що змінить перелік інформації, що надається електронним бірж при продажу заставного майна проблемних банків. Про це повідомила директор департаменту консолідованих продажів і управління активами ФГВФО Юлія Берещенко.

У новій формі подачі даних чиновники пообіцяли врахувати пропозиції, внесені торговцями.

"Виконавча дирекція Фонду гарантування вкладів фізосіб прийняла" Положення по організації продажу активів (майна) ліквідованих банків ", де закладені принципи розкриття інформації, в тому числі і щодо кредитних активів, включаючи всі блоки, викладені в листі. Документ переданий на реєстрацію до Мін'юсту ", - запевнила Берещенко портал UBR.ua.
Теги #фгвфл #ubizua

Підписатися на розсилку Фінклубу

 

Присоединяйтесь