«Якщо не буде введено відповідальність власників компаній-позичальників, банки почнуть лопатися»

Через низку афер на аграрному ринку банки фактично припинили кредитування сектора. Гучні дефолти і відмова платити за кредитами таких крупних агрохолдингів, як «Мрія», «ТАКО», «Амарант» і «Сінтал Д», змусили інвесторів і кредиторів переглянути своє ставлення до позичальників. Ці компанії не повернули банкам більше $1,5 млрд. Методи мінімізації ризиків під час вкладення в український агросектор, а також питання захисту прав інвесторів і кредиторів стали основними темами обговорення на круглому столі.

Ситуація в агросекторі почала загострюватися в середині минулого року, коли керівництво групи компаній «Мрія» відмовилося обслуговувати свої борги і оголосило технічний дефолт за зовнішніми зобов'язаннями. За прикладом «Мрії» деякі компанії також перестали обслуговувати кредити. Учасники ринку виступають за введення відповідальності власників аграрних компаній за невиконання зобов'язань з обслуговування кредитів. «Має бути не тільки відповідальність банків, але й відповідальність агрохолдингів. Якщо не буде введено відповідальність власників компаній-позичальників, банки почнуть лопатися. Держава має розуміти, що банківська система – основне джерело фінансування в країні», – заявив генеральний директор компанії «ОТП Лізинг» Андрій Павлушин.

Банкіри наполягають на удосконаленні механізмів захисту прав кредиторів. «Ми хочемо працювати в правовому полі та сподіваємося, що порядок в системі буде наводитися системно і за участю держави», – зазначив заступник голови правління ПУМБ Костянтин Школяренко.

Представники аграрного ринку, які продовжують коректні відносини з банками, мають проблеми через неправомірні дії своїх колег. «Ми працюємо з незабезпеченими кредитами. Не працювали з «Мрією», але працюємо з «ТАКО»: керівництво підприємства не погоджується на розстрочку, реструктуризацію і не сплачує рахунки. Борг становить $10 млн. У майбутньому плануємо працювати тільки з перевіреними клієнтами», – заявив генеральний директор компанії «Сервіс-Агрохолдинг» Віктор Колесник.

Юристи попереджають, що несподіванки на агроринку триватимуть. «У найближчі три роки ціни на зернові будуть низькими. Державі необхідно розвивати інструменти фінансування агроринку, аби підтримати цю сферу», – вважає старший юрист ЮФ Sayenko Kharenko Андрій Заблоцький.

Банкіри шукають способів для мінімізації ризиків. Сьогодні пріоритетним сегментом для них стають дрібні та середні компанії з земельним банком 5-10 тис. га, власники яких живуть поруч з виробництвом. «Аграрний сектор є для нас пріоритетним: будемо залишатися на ринку і надалі, однак перевагу віддаватимемо середнім і дрібним компаніям», – розповів директор департаменту середніх корпоративних клієнтів Укрсоцбанку Андрій Путівський. Посилив роботу з клієнтами і Промінвестбанк. «Ми розділили клієнтів на дві групи: з одними ми поступово припиняємо роботу, з іншими – продовжуємо. Кредитувати готові представників малого та середнього бізнесу», – повідомив директор департаменту роботи з підприємствами АПК, харчової та легкої промисловості Промінвестбанку Сергій Середа.

Організатором круглого столу виступила компанія «Фінансовий клуб». У дискусії взяли участь банкіри, експерти та понад 20 представників ЗМІ. Основними спікерами круглого столу були заступник голови правління Першого українського міжнародного банку Костянтин Школяренко, директор департаменту роботи з підприємствами АПК, харчової та легкої промисловості Промінвестбанку Сергій Середа, генеральний директор компанії «ОТП Лізинг» Андрій Павлушин, директор департаменту середніх корпоративних клієнтів Укрсоцбанку Андрій Путівський, старший юрист ЮФ Sayenko Kharenko Андрій Заблоцький, генеральний директор компанії «Сервіс-Агрохолдинг» Віктор Колесник. Модератором круглого столу виступив головний редактор FinMaidan Руслан Чорний.

Повний відеозапис дивіться тут

 

Підписатися на розсилку Фінклубу

 

Присоединяйтесь